Mikroskopické snímky květin získaly hlavní cenu v soutěži Věda fotogenická. Jejich autorkou je Kateřina Mrázová z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Spojením vědy a umění chtějí akademici přiblížit veřejnosti a kolegům svou práci a poslání největší vědecké instituce v Česku. Výstava je do konce roku zdarma přístupná v sídle Akademie věd ČR.
Ve víru růžové - tak nazvala vítězka hlavní kategorie Kateřina Mrázová jeden ze svých oceněných snímků. Pomocí elektronového mikroskopu na něm zachytila část květu zvonku jako něžně růžové tornádo. Vědkyně Kateřina Mrázová porotu okouzlila také dalšími svými snímky: detailem květu afrikánu a trojicí pylových zrn kopretin. Za své tři fotky si odnesla hlavní cenu.
Výherkyně hlavní kategorie Kateřina Mrázová
„Tato soutěž ukazuje, že věda je nejen cestou k poznání a šíření znalostí, ale má také svůj umělecký a estetický rozměr,“ řekla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová při slavnostní vernisáži, která se konala 12. října 2021 v hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
Ocenění si z jejích rukou odnesli v hlavní kategorii další dva vědci. Jan Poduška z Ústavu fyziky materiálů AV ČR, který vyfotil namrzlé čelisti únavového stroje se vzorkem 3D tištěného polyamidu. A Marian Pavelka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. S fotoaparátem vyrazil do přírody, kde v působivé kompozici zachytil kus dřeva. Své dílo trefně nazval Jak rostou knihy.
Múza ve vědě
Porota vybírala z celkem 239 fotografií, které jí poslalo 66 vědců z 28 pracovišť. Své snímky mohli akademici přihlásit nově také do dvou vedlejších kategorií: Múzy ve vědě a Vědci a práce domácí. V prvním případě bylo úkolem soutěžících zachytit inspiraci. Nejlépe se to povedlo Michalu Filippi z Geologického ústavu AV ČR. Snímek Pohled věků, na kterém zvěčnil bahenní oči vytvořené kapkami vody během tisíců let, vyfotil v čínské jeskyni Tianxiangyan.
V kategorii Vědci a práce domácí se sešly hlavně fotky z „lockdownových“ domů a bytů. Porazil je ale nakonec snímek Lenky Lisé z Geologického ústavu AV ČR. Porotu přesvědčila zachycením momentu, kdy její kolega drží hrnec naplněný rozsekaným kravincem. Mimochodem cenným studijním materiálem - sedimentárním záznamem plným pylů.
Své favority vybírala také Akademická rada AV ČR a hlasovala i veřejnost. Tu nejvíce zaujala fotka pijícího daňka od Lukáše Vejříka z Biologického centra AV ČR. Důvod k radosti měl také Geologický ústav, jehož zástupci si odnesli cenu za nejkvalitnější celek fotografií.
Z vybraných oceněných snímků vznikne reprezentativní kalendář. Fotky je možné vidět na výstavě v sídle Akademie věd ČR v ulici Národní v Praze. A to každý všední den od 10 do 17 hodin do konce roku 2021. Výstava je přístupná pro veřejnost, vstup je zdarma.
Zdroj: Akademie věd ČR
- Autor článku: ne