Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem se v Akademii věd ČR v současné době pracuje, jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty, které Akademie věd ČR pořádá v rámci projektu Otevřená věda. Pod vedením 94 zkušených lektorů z řad vědeckých pracovníků Akademie věd je letos absolvuje 169 studentů.
Studentské stáže organizuje Akademie věd ČR už od roku 2005. Trvají rok a studenti je absolvují přímo v ústavech AV ČR. Stážisté se nejen přímo podílejí na výzkumu v laboratořích a odborných pracovištích, organizátoři pro ně chystají i doprovodný program – účast na Veletrhu vědy a studentskou konferenci.
Zájem o stáže v Akademii věd ČR v posledních letech natolik stoupl, že bylo nutné pro rok 2018 zvýšit počet míst. „Každý lektor si mohl vybrat až tři studenty, kteří tak budou pracovat v malých vědeckých týmech, což jim umožní ještě více se přiblížit opravdovému vědeckému prostředí,“ uvedla Zuzana Všetečková, manažerka stáží.
Studentka Jana Melicharová absolvovala stáž Svítící organizmy na Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR v loňském roce. Její lektorkou byla Michaela Poplová.
Přesto se na řadu zájemců nedostalo, pro rok 2018 bylo totiž přijato rekordních 1028 přihlášek od 434 studentů z celé České republiky. Studenti si vybírali ze 112 různých témat. Zhruba třetina stáží byla vypsána z oboru biologie, následovala chemie a fyzika. Téměř 90 % přihlášek směřovalo na pracoviště Akademie věd ČR v Praze, která jich vypsala nejvíce. Celkově se do projektu Otevřená věda zapojilo 34 ústavů z pěti krajů. Největší zájem byl o stáž s názvem „Velká síla malých RNA", na kterou se přihlásilo 70 studentů.
Student Martin Křenek na stáži týkající se polovodičových nanostruktur, kterou absolvoval u Jana Gryma z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR.
Pro účastníky stáží budou zorganizovány také dvě doprovodné akce. V rámci Veletrhu vědy, který se ukuteční 7. – 9. června 2018 v Praze, bude pro stážisty připraven blok odborných přednášek, zaměřených na tvorbu vědeckých posterů a prezentaci výsledků výzkumu. Navíc se studenti budou moci zapojit do aktivit na stánku „svého“ ústavu a sami si vyzkoušet, jak snadno či těžce se popularizují vědecké poznatky před veřejností.
Na podzim se stážisté zúčastní závěrečné studentské konference a ve třech oborově rozlišených kategoriích představí dosažené výsledky své celoroční práce.
„Při stážích se studenti soustředí na výzkum, na Veletrhu vědy se naučí, jak výzkum představit ostatním a na konferenci si prezentaci vyzkouší v praxi,“ shrnuje koncept stáží Všetečková.
Zdroj: Akademie věd ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz