Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V roce 2350 se společnost potýká s autoritářským režimem, vzdělávání dětí je cíleně potlačováno, knihy se pálí. Věda a výzkum jsou záměrně postaveny na druhou kolej. Nespokojených obyvatel přibývá a sílí odboj, jehož součástí je i Čeněk. Ten pomocí stroje času oslovuje hráče v roce 2021 a zadává jim úkoly, díky jejichž řešení má šanci ještě budoucnost změnit.

2021 08 11 Po stopach vedy uvodni2.jpg 1372795762

Hra Po stopách Veletrhu vědy se hraje venku za pomoci chytrého telefonu. Nachystané jsou tři trasy: ta fyzicky nejméně náročná vede historickým centrem Prahy, druhá umožní prozkoumat (nejlépe noční) Malou Stranu a třetí je naplánovaná v Průhonickém parku. Jak upozorňuje Markéta Pravdová, všechny verze venkovní hry spojuje jako červená nit jednotící téma, kterým jsou příběhy a informace o poslání jednotlivých ústavů Akademie věd ČR. Na přípravě celého projektu se podílel i její domovský institut, Ústav pro jazyk český. Vzniknout tak mohla originální aktivita, jež jak všichni tvůrci doufají, nejenže pomůže Čeňkovi v roce 2350 zvrátit osud české společnosti, ale především pobaví a poučí hráče v roce 2021.

„Dostali jsme z jednotlivých pracovišť celou řadu podnětů, nápadů a informací, které se staly součástí hry,“ říká Petr Borovský, vedoucí realizačního týmu z Akademie věd ČR. „Zajímavostí je, že ve hře, v roce 2350, většina ústavů už neexistuje, což zúčastnění dokázali vzít s nadhledem,“ dodává.

Venkovní poznávací hra je určena pro rodiny s dětmi, žáky základních a středních škol i ostatní zájemce o vědu a poznání. „V poslední době se většina akcí odehrává v online prostředí. Už podruhé jsme nemohli realizovat oblíbený Veletrh vědy a osobní setkávání a zpětná vazba od jeho návštěvníků nám schází. Proto jsme vytvořili venkovní hru Po stopách Veletrhu vědy jako takovou alternativu k internetovému světu,“ vysvětluje vznik hry Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR, který se do tvorby hry též zapojil. „Zároveň chceme veřejnosti touto zábavnou formou ukázat, že věda je skutečně všude kolem nás a je možné ji s námi nacházet třeba i při procházkách Prahou.“

Hru si je možné zahrát od 11. srpna do 11. listopadu 2021, dokud bude vhodné počasí. Vše, co člověk ke spuštění hry potřebuje, je chytrý telefon s nainstalovanou aplikací. Ta je k dispozici zdarma v Google Play či App Store pod názvem Hunter Games. Hodit se ovšem možná bude i stará dobrá tužka a nějaký papír pro pohodlnější luštění kvízů či rébusů. Aplikace je zcela zdarma. Průvodci Čeňkovi propůjčil hlas herec Daniel Krejčík. Pokud by hráči cestou tápali, mají možnost využít také nápovědu od vševědoucí umělé inteligence se jménem Robota.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz