Grantová agentura ČR připravila novou publikaci pro začínající vědce a vědkyně, která jim pomůže se zorientovat v grantových soutěžích a jejich podmínkách. Zároveň zveřejnila několik příruček, které mohou sloužit jako check-listy při samotném podávání grantových žádostí.
Pro začínající vědce a vědkyně
Podpora začínajících vědců a vědkyň je jednou z priorit Grantové agentury České republiky (GA ČR). Aby zjednodušila těmto badatelům orientaci v grantových soutěžích a jejich podmínkách, připravila přehlednou publikaci GA ČR pro začínající vědkyně a vědce.
‚‚Cílem Grantové agentury České republiky je pěstovat u nás vědu na světové úrovni. K tomu vede jednoduchá cesta: podpora lidí, jejich nápadů a také mladých vědců a vědkyň, na nichž záleží budoucnost české vědy. Aby se snáze orientovali v tom, co agentura nabízí, připravili jsme přehlednou brožuru,“ říká předseda GA ČR Petr Baldrian. „Díky této publikaci zjistí, jaká soutěž je určena přímo pro ně – například pro čerstvé postdoky, kteří potřebují nabrat zkušenosti v zahraničí, je soutěž POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP, mohou se ale díky ní vrátit i čeští badatelé, kteří třeba absolvovali doktorské studium v jiné zemi. Pro zkušenější vědce, kteří se chtějí badatelsky osamostatnit, je soutěž JUNIOR STAR. Ukazujeme také, že i pro začínající vědce jsou určeny takzvané standardní projekty.“
V publikaci najdou zájemci i odpovědi na nejčastější otázky, ale také to, co má obsahovat návrh projektu, jak probíhá jejich hodnocení nebo jak GA ČR zohledňuje mateřství a rodičovství. Brožura „GA ČR pro začínající vědce a vědkyně“ je již nyní dostupná ke stažení níže, a to i v anglickém jazyce. Stáhnout si můžete také brožuru GA ČR pod lupou, která přehledně seznamuje s činností agentury.
Předseda GA ČR o podpoře začínajících vědců a vědkyň
https://www.youtube.com/watch?v=I1dfXzIH2jw&feature=youtu.be
Příručky Na co si dát pozor
Pro navrhovatele projektů GA ČR připravila základní přehled toho, na co by neměli zapomenout, když žádají o grant GA ČR. Přehled může sloužit i jako odškrtávací seznam, aby navrhovatel mohl vše snadno zkontrolovat. Každý bod je navíc doplněn o odkaz na příslušnou zadávací dokumentaci, kde najde bližší informace.
Jednotlivé přehledy můžete stahovat zde:
Na co si dát pozor - Standardní projekty
Na co si dát pozor - EXPRO
Na co si dát pozor - JUNIOR STAR
Na co si dát pozor - POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP
Na co si dát pozor - Mezinárodní Lead Agency projekty
Na co si dát pozor - Mezinárodní (bilaterální) projekty
Jak podat grant v aplikaci GRIS, poradí videonávody.
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz