Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V pátek 25. února se ve Strakově akademii konalo pravidelné zasedání RVVI. Pod vedením ministryně pro vědu, výzkum a inovace, která je zároveň předsedkyní RVVI, patřily k hlavním bodům jednání informace k vládnímu návrhu rozpočtu na vědu na rok 2022 a o proběhlých jednáních k návrhu výdajů na období 2023+, Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK).

Na programu byla také vědní agenda nadcházejícího českého předsednictví EU. Proběhly volby místopředsedy RVVI a nominanta na člena předsednictva Grantové agentury ČR. Tradičním bodem jednání je Metodika hodnocení 2017+.

V úvodu jednání se členové RVVI společným prohlášením připojili k iniciativě na pomoc válkou zasažené Ukrajině. (Text Prohlášení v příloze.)

„Prohlášení se týká především vědců. S kolegy z RVVI odsuzujeme ruskou agresi a podporujeme Ukrajinu. Mimo jiné žádáme poskytovatele podpory ve vědě a výzkumu a další relevantní aktéry, aby konkrétními kroky podpořili rozvoj spolupráce s jejich ukrajinskými kolegy," sdělila ministryně pro vědu Helena Langšádlová.

Prvním bodem únorového zasedání byla volba místopředsedy RVVI. Do této pozice byl tajnou volbou zvolen Štěpán Jurajda. Místopředsedové jsou voleni z řad členů RVVI a návrhy kandidátů podávají přímo členové Rady.

Profesor Jurajda je od ledna t. r. náměstkem ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Dále působí v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE-EI) a od roku 2014 je členem RVVI. Pravidelně publikuje v mezinárodních vědeckých časopisech, působil například na prestižní americké Princeton University, byl členem Národní ekonomické rady vlády a je členem vědecké rady Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity.

Dalším z klíčových bodů jednání byla nominace do předsednictva Grantové agentury ČR. Rada navrhuje jmenovat členem předsednictva GA ČR Martina Hartla, profesora v oboru Konstrukční a procesní inženýrství a ředitele Ústavu konstruování na Fakultě strojního inženýrství VUT Brno. Návrh bude následně předložen na jednání vlády.

Předsednictvo GA ČR tvoří v souladu se zákonem 130/2002 Sb. pět členů, z nichž jeden má funkci předsedy. Vzhledem k ukončení členství Rostislava Drochytky, bylo zapotřebí doplnit předsednictvo na stanovený počet s přihlédnutím k oboru technických věd, který v předsednictvu prof. Drochytka zastával.

Pravidelným tématem zasedání RVVI jsou v tomto období výdaje státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace. První místopředseda Pavel Baran informoval členy RVVI o vládním návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2022, který byl schválen dne 9. února. Usnesením vlády byly schváleny následující celkové výdaje na výzkum, vývoj a inovace (VaVaI):

  • na rok 2022 ve výši 39,07 mld. Kč,
  • na rok 2023 ve výši 39,32 mld. Kč,
  • na rok 2024 ve výši 39,34 mld. Kč.

V situaci zavedeného rozpočtového provizoria byly celkové výdaje roku 2022 sníženy o 275,20 mil. Kč oproti usnesení vlády ze září 2021, výdaje v letech 2023 a 2024 se snížily každoročně o 25,38 mil. Kč oproti usnesení vlády ze září 2021 a výchozímu návrhu RVVI.

Členové Rady uvítali navýšení výdajů rozpočtových kapitol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Akademie věd ČR na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumných organizací v roce 2022.

V souladu s programovým prohlášením vlády RVVI zároveň požaduje, aby bylo dané navýšení výdajů na koncepční rozvoj podmíněno podporou excelence výzkumných organizací v působnosti obou poskytovatelů.

Radní byli dále zpraveni o výsledcích jednání o návrhu výdajů státního rozpočtu na VaVaI na rok 2023 a návrhu střednědobých výhledů s jednotlivými rozpočtovými kapitolami, včetně shrnutí aktuálních potřeb a výzkumných kapacit systému VaVaI, jakož i závazků plynoucích z Inovační strategie ČR 2019–2030 v oblasti institucionální i účelové podpory.

S ohledem na význam zdravotnického výzkumu pro posílení odolnosti ČR a jeho společenskou relevanci doporučila RVVI zvážit navýšení výdajů účelové podpory na období 2023+ v kapitole Ministerstva zdravotnictví. Případné navýšení výdajů této rozpočtové kapitoly požaduje RVVI podmínit strukturálními změnami v Agentuře pro zdravotnický výzkum ČR, a to zejména zajištěním odpovídající podpory celého spektra aplikovaného biomedicínského výzkumu, včetně preklinického výzkumu a výzkumu v oblasti veřejného zdraví.

RVVI zároveň požaduje, aby v nové resortní koncepci zdravotnického výzkumu 2023+ byly závazně definovány oblasti podpory aplikovaného zdravotnického výzkumu v plném rozsahu pokrývající oblasti teoretické, preklinické, klinické medicíny i navazujících společenskovědních oborů, a doporučuje pokračovat v jednání s jednotlivými aktéry napříč poskytovateli a resorty na téma dalšího směrování biomedicínského výzkumu a jeho financování.

V pravidelném bodu k Metodice hodnocení 2017+ členové RVVI vybírali z kandidátů na členy Komise pro hodnocení výzkumných organizací a ukončených programů (KHV) a Odborných panelů.

Na základě tajné volby navrhla RVVI své předsedkyni, ministryni Langšádlové, jmenovat členy KHV Matěje Bajgara a  Hanu Voňkovou a dále členy Odborných panelů Aleše Růžičku a Martina Kalbáče, pro oblast Chemical Sciences; Tomáše Albrechta a Pavla Stopku pro oblast Biological Sciences; Josefa Krýsu pro oblast Chemical Engineering; Milana Brázdila pro oblast Clinical Medicine; Davida Modrého pro oblast Veterinary Science; Roberta Zbírala (Law); a Lenku Dědkovou(Media and communications).

RVVI schválila Protokoly z projednávání výsledků podle Metodiky 2017+ se všemi poskytovateli. „Na základě úspěšně ukončeného hodnocení dle platné metodiky ve 4. roce již kumulujeme znalosti podle vskutku robustních dat, a dokážeme tak identifikovat excelentní pracoviště ve vědě, která jsou plně srovnatelná s nejlepšími pracovišti ve světě," potvrdil místopředseda Rady a předseda KHV Štěpán Jurajda.

V dalším bodu jednání diskutovali členové RVVI spolu se zástupci MŠMT priority pro plánované výzvy Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK). V rámci programu ukládá Rada svému místopředsedovi Štěpánu Jurajdovi identifikovat několik oblastí aktuálních společenských výzev, včetně tématu energetické krize, výzkumu v oblasti veřejného zdraví apod. Rada dále požádá Ministerstvo průmyslu a obchodu o vyjasnění způsobu aktualizace a realizace RIS3 strategie a doporučí MŠMT vyhlásit výzvu ke společenským výzvám.

Významným tématem je od začátku tohoto roku příprava předsednictví České republiky v Radě EU. Hlavními prioritami českého předsednictví budou v průběhu 2. pololetí 2022 v oblasti výzkumu témata výzkumných infrastruktur a synergií ve VaVaI.

Členové Rady doplňují daná výzkumná témata s evropskou relevancí o návrh prezentovat na praktických výstupech, jak financování výzkumu významně přispělo k řešení pandemie (prostřednictvím zapojených evropských infrastruktur), a dále např. o výzkum v oblasti energetiky, kvantových technologií, či problematiku regulace trhu. RVVI v tomto směru zahájí jednání s MŠMT s cílem společně hledat způsob, jakým návrhy Rady zohlednit v průběhu předsednictví ČR v Radě EU.

V druhé části zasedání členové RVVI projednávali agendu vědecké diplomacie, jmenovitě příležitosti spolupráce se Spolkovou republikou Německo, a přijali materiál Diplomaté s agendou vědecké spolupráce v české zahraniční službě.

V bodech bez rozpravy byl schválen text výzvy k podávání návrhů na 9 členů Bioetické komise.

 

Zdroj: RVVI 

redakčně upraveno 

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz