Česká republika se nepotýká s problémem takzvaného brain drain – tedy odlivu mozků. Shodli se na tom představitelé vysokých škol a ústavů Akademie věd. Dokazují to přitom i data Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), podle kterých mezi lety 2011 až 2016 přibylo 83 procent vědců. V období 2002 až 2006 jich oproti tomu 10 procent ubylo. Na rádiu Zet o tomto tématu hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala publikaci Science, Technology and Industry Scoreboard 2017. Jedna z tabulek se zaměřuje na příchody a odchody autorů vědeckých článků mezi lety 2002 až 2016.
„Česká republika na tom není špatně – zatímco v období 2002 až 2006 ubylo 10 % vědců, v období 2011 až 2016 přibylo 83 %. Celkově jsme v plusu cca 400 lidí. Mezi země, kam se vědci přesouvají, patří především Švýcarsko, Spojené státy americké, Austrálie, Čína nebo Norsko. Ze zemí EU je to Dánsko, Rakousko nebo Portugalsko. Naopak úbytek můžeme zaznamenat v Itálii, Velké Británii, Francii, v Řecku, Německu či překvapivě v Nizozemsku,“ řekl Vlk na rádiu Zet.
Pokud se zaměříme na země ze střední nebo východní Evropy, tak dobrou kondici zaznamenává Estonsko. Během posledních čtyřech let se naopak s propadem potýkají Lotyšsko, Slovinsko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Je zapotřebí upozornit na skutečnost, že se jedná pouze o autory vědeckých článků. Nejde tak o pracovníky ve výzkumu a vývoji.
Celý záznam z pravidelného středečního pořadu na rádiu Zet si můžete pustit zde.
Zdroj: Rádio Zet
- Autor článku: ne