Technologické centrum Praha přináší první souhrn svých aktivit za rok 2023, tedy za právě uplynulý leden. Dozvíte se o semináři na téma ochrany duševního vlastnictví, nově vyhlášené výzvě nebo o tom, jak se dále rozvíjí evropská infrastruktura RISIS.
Jan Bárta na semináři k ochraně duševního vlastnictví.
Nový díl podcastu Horizont Evropa: České předsednictví na vlastní kůži s Táňou Hálovou Perglovou
Národní informační centrum pro evropský výzkum vydalo nový díl podcastu Horizontu Evropa. V tomto díle uslyšíte, jaké to je "být u toho" a zažít předsednictví Rady Evropské unie na vlastní kůži. Jaké je stěhování do Bruselu se dvěma dětmi? Co obnáší role atašé pro výzkum na Stálém zastoupení ČR v Bruselu? Jakých nejdůležitějších výsledků se na poli vědy a výzkumu v rámci českého předsednictví podařilo dosáhnout? Své čerstvě nabyté zkušenosti z právě skončeného předsednictví s námi se zápalem pro věc a energií sdílela Táňa Hálová Perglová.
TC Praha ve spolupráci s CzechTrade uspořádalo seminář na téma Ochrana duševního vlastnictví na zahraničních trzích
Seminář zahájili Silvia Jirásková z TC Praha a Vojtěch Rejmíš z CzechTrade představením hlavních aktivit a služeb nabízených českým firmám. Jan Bárta (barta.legal s.r.o.) následoval příspěvkem o všeobecných principech a postupech při získávání ochrany průmyslových práv v zahraničí. Martina Kotyková z Úřadu průmyslového vlastnictví informovala o programech, které českým firmám nabízejí dotační podporu umožňující výrazně snížit náklady spojené se zveřejňováním přihlášek i registrací hlavních forem průmyslového vlastnictví. Václav Suchý z TC Praha upozornil na služby rychlé a operativní konzultační nápomoci v oblasti duševního vlastnictví, kterou TC Praha bezplatně nabízí českým firmám v rámci aktivit sítě Enterprise Europe Network. Program semináře završil zajímavý referát Hany Onderkové, vedoucí kanceláře CzechTrade v indickém Bengalúru, o specifikách ochrany a vymáhání průmyslových práv v Indii.
Více o akci se dozvíte na webu ORP.
Technologické centrum vyhlašuje 2. výzvu ESA SPARK FUNDING
ESA SPARK FUNDING nabízí jedinečnou příležitost financování 60 000 € pro pilotní technologický transfer firmám, start-upům či výzkumným centrům, které chtějí zdokonalit svůj produkt kosmickou technologií. Financování může pokrýt náklady na fázi vývoje prototypu nebo uvedení na trh. Přihlášky žadatelů budou hodnoceny na základě business case, vyspělosti technologie a socioekonomického dopadu. Hodnotící komise bude tvořena zástupci týmu ESA Technology Broker, ESA a Ministerstva dopravy ČR. Termín pro podání přihlášek je 31. března 2023.
Více o ESA SPARK FUNDING naleznete na webu ESA Technology Broker.
Další milník v rozvoji evropské infrastruktury RISIS
V týdnu od pondělí 30. ledna do pátku 3. února 2023 se uskuteční další RISIS Week. Jedná se o výroční setkání evropské výzkumné infrastruktury pro studie v oblasti vědy, technologií a inovační politiky (RISIS). Cílem této infrastruktury je rozvíjet a propojovat databáze z oblasti patentů, publikací, rychle se rozvíjejících podniků, rozvoje kariéry výzkumníků a jejich mobility, evropských výzkumných projektů a dalších indikátorů popisujících systém výzkumu a vývoje.
Další z cílů je také poskytovat přístup k těmto datům a souvisejícím službám na bázi otevřeného přístupu. Více informací o infrastruktuře RISIS a možnostech přístupu k poskytovaným datům a službám je na stránkách RISIS, nebo je poskytne TC Praha, které se na rozvoji této infrastruktury podílí od roku 2018.
Zdroj: Technologické centrum Praha
- Autor článku: ne