Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa. Přečtěte si o nové síti na podporu synergií ve výzkumu, které předsedá Česká republika a přijměte pozvánky na informační dny či školení.
Novinky v kostce
V následujících měsících se můžete zúčastnit evropských informačních dnů a partnerských burz v rámci Klastrů 3, 4, 6, programu Euratom, partnerství v oblasti zdraví IHI a Digital Europe. Zároveň si můžete pustit záznam z již proběhlého informačního dne Klastru 1 k výzvám na rok 2024. Nepřehlédněte oznámení data konání konference zaměřené na dopravní výzkum TRA 2024.
Z akcí v TC Praha vás zveme na blížící se dvoudenní školení MCSA Doctoral Networks 2023 a webinář k osobním nákladům v programu HE. Evropská komise zveřejnila výsledky výzvy v Klastru 3 uzavřené na konci roku 2022 a dále 16 projektů bude financováno v rámci uzavřené výzvy iniciativy EIT pro vysokoškolské instituce. V obou případech má své zastoupení mezi vybranými projekty i Česká republika.
Otevření nové výzvy ohlásilo JRC (přístup k laboratořím v holandském Pettenu). Dále byl otevřen příjem projektových žádostí v rámci tématu Evropské inovační ekosystémy.
Česká republika v čele nové sítě RIMA na podporu synergií ve výzkumu
Minulý týden Evropská komise společně se zástupci členských států, kteří odpovídají za programy výzkumu a inovací a politiky soudržnosti, spustila v rámci ERA Forum novou síť s názvem RIMA (R&I and Cohesion Managing Authorities Network). Skupině společně předsedají DG RTD, DG REGIO a Česká republika. Cílem této skupiny je poskytnout důležité fórum pro výměnu názorů o lepším kombinování dvou hlavních zdrojů financování výzkumu a inovací na evropské úrovni.
První příklad transferu zdrojů do Horizontu Evropa
Litva se stala první zemí, která převedla finanční prostředky z fondu EU pro regionální rozvoj do programu Horizont Evropa. Vláda Litvy převedla částku 18,5 milionu eur do přímé správy Evropské komise s cílem zvýšit zapojení litevských vědců a podniků do mezinárodních projektů výzkumu a inovací v rámci programu Horizont Evropa. Uvidíme, zda tento příklad bude v budoucnu následovat více zemí. Zdá se, že druhou zemí v pořadí bude Malta.
Informace o zapojení českých subjektů do Horizontu Evropa
TC Praha vám již tradičně přináší statistiky týkající se programu Horizont Evropa a zapojení českých subjektů. Nyní vás nově informujeme o účasti ve 2. pilíři programu Horizont Evropa podle destinací a právních forem účastníků, analyzujeme i tematickou strukturu tuzemské účasti v tomto pilíři. Dále se zaměřujeme na realizovaná společně programovaná partnerství v programu Horizont Evropa a účast České republiky v těchto partnerstvích.
Detaily a další informace naleznete v kompletním znění červnového Zpravodaje Horizont Evropa.
Přejete si být v obraze o aktuálním dění v programu Horizont Evropa? Registrujte se k odběru Zpravodaje Horizont Evropa.
Zdroj: Technologické centrum Praha
- Autor článku: ne