Agentura CzechInvest slaví letos 30 let od svého založení. Za svou existenci dojednala do České republiky investice za 1,2 bilionu korun. Ve všech tuzemských krajích tyto investice vytvořily přes 307 000 nových pracovních míst. Díky intenzivní podpoře start-upů přispívá CzechInvest k upevnění pozice naší země mezi evropskými technologickými lídry. Do budoucna ještě více posílí svou pozici facilitátora inovací.
CzechInvest do Česka za 30 let přivedl investory z více než 30 zemí světa: od USA a evropských zemí přes Izrael, Jihoafrickou republiku, Spojené arabské emiráty až po asijské země – Singapur, Koreu, Japonsko a Čínu. CzechInvest realizoval 2091 úspěšných investičních projektů, přičemž celkový objem získaných investic přesáhl 1,2 bilionu korun. Žebříčku zahraničních investorů kraluje dle počtu realizovaných projektů Německo následované USA, Japonskem, Velkou Británií a Nizozemskem. Díky těmto investicím pomohl CzechInvest za svou existenci vytvořit 307 tisíc pracovních míst.
„Hlavní úlohou CzechInvestu bylo už od jeho založení získávat pro Českou republiku zajímavé investiční projekty, které podpoří naši ekonomiku a přinesou nová pracovní místa. To se agentuře daří skvěle a v posledních letech zintenzivnila i svou podporu inovativních start-upů ve strategických odvětvích, a významně tak přispívá k navýšení technologické úrovně České republiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Největší investiční akcí dojednanou agenturou CzechInvest je výstavba korejské automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech za 34,4 miliardy korun v Nošovicích, jež byla oznámená v roce 2006. Další v pořadí je japonsko-francouzská spolupráce Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech v Kolíně za 23,5 miliardy korun dojednaná v roce 2002. Trojici největších investičních akcí uzavírá další korejská firma Nexen Tire Corporation Czech, s. r. o., která svůj záměr na výstavbu závodu na výrobu pneumatik za 22,8 miliardy korun oznámila v roce 2014.
Mezi nejvýznamnější technologické projekty pak můžeme řadit investice firem Eaton, Honeywell, Thermo Fisher Scientific, GE Aviation nebo IBM, které započaly příchod významných technologických firem. Česká republika se stala i díky kvalitním, vzdělaným zaměstnancům žádanou lokalitou pro rozvoj výzkumných aktivit a vznik mnoha technologických center. CzechInvest poskytuje investorům také následnou péči při jejich působení v ČR a pomáhá firmám překonávat případné překážky a expandovat ve strategických inovativních oblastech.
CzechInvest podporuje start-upy od roku 2011. Projekt podpora start-upů pomohl mezi lety 2016 a 2022 celkem 217 unikátním začínajícím podnikatelským subjektům. S ostatními službami jich celkově agentura podpořila už 395 a dalších 250 jich plánuje podpořit dosud největší projekt agentury CzechInvest s názvem Technologická inkubace, jehož první výzva byla spuštěna letos v červenci a druhá se plánuje na přelomu listopadu a prosince. K technologické inkubaci, která podporuje začínající startupy v 7 odvětvích, se brzy přidá také projekt Internacionalizace, který míří na již zkušenější start-upy a plánuje jim pomoci s jejich expanzí. Na kosmické start-upy se specializuje inkubátor Evropské kosmické agentury, který podpořil už 34 vysoce specializovaných projektů v rámci projektu ESA BIC Prague a dalších 5 v navazujícím projektu ESA BIC Czech Republic.
„Agentura CzechInvest dokazuje své kompetence širokou paletou činností. CzechInvest nejsou jen investice nebo start-upy, je to i databáze brownfieldů, služby pro municipality nebo široká podpora různých odvětví. Jako spojující prvek všech aktivit agentury vidím podporu inovací a investic s vysokou přidanou hodnotou. Budoucí směřování půjde ruku v ruce se strategickými odvětvími pro Českou republiku a budeme se ještě více zaměřovat na podporu inovací,“ přibližuje budoucnost CzechInvestu Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury CzechInvest.
Česká agentura pro zahraniční investice CzechInvest, příspěvková organizace Ministerstva průmyslu a obchodu, byla založena pod tímto názvem 1. listopadu 1992. Jejím ustanovením a řízením byl pověřen Josef Lébl, který působil již v předchůdkyni agentury – Federální agentuře pro zahraniční investice (FAZI). Se vstupem země do EU se aktivity CzechInvestu rozšířily o podporu malého a středního podnikání ze Strukturálních fondů EU, agentura se sloučila s Agenturou pro rozvoj podnikání ARP a Agenturou pro rozvoj průmyslu CzechIndustry a 2. ledna 2004 vznikla Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Evropské fondy CzechInvest v roce 2016 předal do rukou sesterské Agentury pro podnikání a inovace, aby se nadále mohl soustředit na svůj hlavní úkol – podporu investic a kultivaci českého investičního a podnikatelského prostředí.
V posledních letech se agentura více a více soustředí na podporu inovativních start-upů, aby se Česká republika mohla zařadit mezi evropské technologické lídry.
Zdroj: CzechInvest
- Autor článku: ne
- Zdroj: CzechInvest