Bez ohňostrojů si řada lidí nedokáže představit silvestrovské oslavy. Ročně se v Česku do ovzduší takto dostane alarmující množství nebezpečných a zdraví škodlivých látek. Mnohé ve formě, ve které se v přírodě přirozeně nevyskytují. Akademie věd ČR ve druhém vydaném AVexu upozorňuje municipality, členy vlády i vedení krajských úřadů a ministerstev na toxicitu zábavní pyrotechniky a amatérských ohňostrojů.
Na základě kritického zpracování téměř 2000 původních prací publikovaných v mezinárodních recenzovaných časopisech připravili vědci a vědkyně Akademie věd ČR expertní stanovisko, které popisuje rizika plynoucí z používání zábavní pyrotechniky. Z dosavadního vědeckého poznání totiž jednoznačně vyplývá, že zejména amatérské ohňostroje nelze bez závažných dopadů na zdraví lidí i životní prostředí provozovat. Na místě je uvažovat o zásadním omezení zábavní pyrotechniky, případně o jejím celkovém zákazu.
Expertní stanovisko AVex bylo rozesláno zákonodárcům, členům vlády, na vedení ministerstev a krajských úřadů. Vědci věří, že jim poskytne konzistentní informace a nezávislé a nestranné odborné znalosti, které budou moci využít pro svou práci.
První pozitivní reakce již autoři obdrželi např. z Vrchlabí, kde pyrotechniku nahradí půlnoční laserovou show. Stejně tak z expertního stanoviska vychází např. město Hradec Králové, kde nedávno schválili zrušení tradičního novoročního ohňostroje (viz zde).
Autory AVexu k tématu ohňostrojů jsou Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Táňa Závodná z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.
Celé znění expertního stanoviska týkajícího se ohňostrojů je náhledu zde.
Všechna dosud zveřejněná expertní stanoviska jsou k nalezení zde.
Autorka: Vědavýzkum.cz (MK)
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz