Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Společný projekt Kriminalistického ústavu Policie ČR (KÚP) a Národní Galerie v Praze „Komplexní instrumentální metodika pro posuzování pravosti výtvarných děl, databáze materiálů barevných vrstev 20. století“ byl 1. listopadu 2022 oceněn za přínos v oblasti boje proti významnému typu závažné trestné činnosti – padělání uměleckých děl.

Cena MV 0311

Vlivem exponenciálního růstu aukčních cen výtvarného umění se prodej padělků stále více stává relativně snadnou a výhodnou příležitostí k obohacení, a tím i nebezpečnou hrozbou masivního páchání majetkové trestné činnosti. Na trhu jsou často nabízeny obrazy se jmény Kupky, Zrzavého, Kodeta, Filly, Šímy, Špály, Kotíka, Toyen a dalších.

Šíření padělků moderního umění představuje významný problém, trh s uměním je bohužel padělky doslova zavalen. Střízlivé odhady hovoří o 30–40% penetraci, jiné až o 70%. Zástupci 35 muzeí a galerií ČR se na konferenci v září 2021 shodli na těchto vyšších odhadech. U prodeje umění se přitom v roce 2019 dosáhlo v ČR obratu okolo 3 miliard korun (dle údajů Artplus.cz), aukční ceny moderního umění dosahují desítek milionů Kč (dosavadní rekord přes 123 mil. Kč).

Při průzkumu sporných děl je speciální důraz kladen na generalizovanou optimalizaci analytických postupů a identifikaci klíčových složek prokazujících autorskou pravost. Projekt přinesl zcela nové srovnávací databáze. Jde o soubor dat o výtvarných materiálech 20. století, který sdružuje analytická data z instrumentálních analýz, tzn. data získaná metodami optické mikroskopie, Ramanovy spektroskopie, SEM-EDS a rentgenové fluorescenční analýzy.

Zároveň v projektu vznikla tzv. Autorská databáze, resp. srovnávací aplikace, která poprvé soustřeďuje komplexní výsledky restaurátorského a laboratorního průzkumu na dílech umělců z 20.–40. let, tzv. české avantgardy, která patří v současnosti k nejvíce padělaným. Bylo shromážděno reprezentativní množství dat charakterizující palety daných umělců a malířské techniky provedení výtvarných děl. Vznikl tak unikátní komparační celek pro posuzování pravosti obrazů daných autorů, zejména Josefa Čapka, Emila Filly, Václava Špály, Josefa Šímy a Jana Zrzavého.

Na srovnávací prostředky navazuje série metodických postupů pro maximálně objektivní (materiálové) znalecké zkoumání uměleckých děl, 15 publikací, desítky konferenčních vystoupení jak pro vědeckou, tak pro aplikační sféru. Zapojení odborníci se také výrazně podíleli na výstavě „Falza? Falza!“ Ta představila široké odborné i laické veřejnosti padělky ze sbírek Národní galerie v Praze, které byly doplněny o padělky v držení KÚP.

Oceněný projekt zprostředkoval i další, ale významný přínos – pomohl vytvořit spolupracující komunitu zahrnující experty ze znalecké (policejní) služby a zároveň nejvýznamnější české sbírkotvorné instituce. Podle zahraničních ohlasů jde o spolupráci často nevídanou.

Podobně jako další výsledky se i tento benefit projevuje přímo v praxi vymáhání práva. Pro spolehlivé odhalování padělků moderního umění je tato spolupráce klíčová, protože je nezbytné mít dostupná nezpochybnitelná originální díla jako potřebný korektiv (na rozdíl od historických děl, kde lze využívat jiné markanty).

Společný tým Kriminalistického ústavu Policie ČR a Národní Galerie v Praze se významnou měrou podílí na pokračující výzkumné a vývojové činnosti řešící problematiku padělků v rámci majetkové kriminality v navazujícím projektu „Rozvoj strategického klastru pro efektivní instrumentální technologické postupy při odhalování padělků výtvarných děl moderního umění ve forenzní oblasti“ v letech 2021–2025, v rámci podprogramu 1, programu Strategická podpora rozvoje bezpečnostního výzkumu ČR 2019–2025 (IMPAKT 1).

 

Autoři: Marek Kotrlý, Luděk Moravec

Zdroj: Kriminalistický ústav Praha, Ministerstvo vnitra ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR
Kategorie: Z domova