Prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2021 získává vědec Lukáš Trantírek za vývoj technologie, která umožňuje zkoumat atomarní strukturu biomolekul a jejich interakcí přímo uvnitř živých buněk.
Cenu Rudolfa Lukeše, kterou uděluje Česká společnost chemická ve spolupráci s Nadací Experientia, letos získává Lukáš Trantírek z výzkumného ústavu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Oceněný vědec vyvíjí technologii in-cell NMR (vnitrobuněčná nukleární magnetická rezonance), což je jediná metoda, která dnes umožňuje zkoumat strukturu biomolekul a jejich interakcí přímo uvnitř živých buněk. „Tato metoda nám jinými slovy umožňuje posoudit vliv vnitrobuněčného prostředí na chemickou strukturu a reaktivitu organických látek. Díky této informaci pak můžeme správně nasměrovat či zefektivnit vývoj léčiv,” vysvětluje Lukáš Trantírek význam technologie pro medicinální chemii.
Významná část organické chemie se věnuje objevování a přípravě biologicky aktivních sloučenin s terapeutickým účinkem - léčiv. „Přestože u řady lidských onemocnění již známe mechanismus jejich vzniku i vhodné cílové molekuly, neumíme příslušná léčiva vyvinout,” říká Lukáš Trantírek. „Jedním z faktorů brzdících vývoj léčiv je právě fakt, že chybí atomárně rozlišené informace o interakci léčiva s biomolekulami přímo ve vnitrobuněčném prostoru, kde je chemická reaktivita organických látek ovlivněna řadou fyzikálně-chemických faktorů,” vysvětluje oceněný vědec.
Technologie in-cell NMR, kterou vyvíjí tým Lukáše Trantírka, právě takové studium atomárních interakcí mezi biomolekulami a léčivem uvnitř živých buněk umožňuje. „Data in-cell NMR nám umožňují posoudit specificitu léčiva k danému molekulárnímu cíli nebo určit rozsah, jakým léčivo na cílovou molekulu působí. Všechny tyto informace jsou nesmírně důležité pro nasměrování nebo zefektivnění procesu racionálního vývoje léčiv,” říká čerstvý laureát Ceny Rudolfa Lukeše. „Hlavní přínos námi vyvíjené technologie nicméně spatřuji v tom, že umožňuje studium zákonitostí, jakými se reaktivita organických molekul ve vnitrobuněčném prostoru řídí,” uzavírá vědec.
Lukáš Trantírek získal doktorát z organické chemie na Masarykově univerzitě v Brně, následně absolvoval postdoktorandské stáže na University of California v Los Angeles a na Johannes Kepler University v rakouském Linzi. V letech 2009 až 2015 působil jako hostující docent na nizozemské Utrecht University. Na ústavu CEITEC vede výzkumnou skupinu Nekódující genom.
Cenu Rudolfa Lukeše (za vynikající soubor původních prací z oboru organické chemie publikovaných v posledních pěti letech v prestižních mezinárodních časopisech) spojenou s osobní prémií 100 000 Kč od Nadace Experientia převzal Lukáš Trantírek 4. listopadu při příležitosti konference Pokroky v organické, bioorganické a farmaceutické chemii - Liblice 2021. Více informací naleznete na webu Nadace Experientia v sekci: O ceně Rudolfa Lukeše.
Zdroj: Nadace Experientia
Foto: Barbora Mráčková
- Autor článku: ne
- Zdroj: Nadace Experientia