Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Evropská komise zveřejnila výsledky prestižních grantů FET-OPEN. Z celkových 374 přihlášených návrhů bylo vybráno pouze 28 projektů, dva z toho pocházejí z České republiky.

Granty FET-OPEN mají za úkol financovat progresivní a vizionářský výzkum, který povede k vývoji nových technologií budoucnosti, a který by měl Evropě zajistit vůdčí postavení v této oblasti. Jejich rozpočet byl v rámci programu Horizont 2020 určen na více než 2,5 miliardy eur. To, že se českým pracovištím povedlo získat hned dva tyto granty, je mimořádný úspěch. V oblasti výzkumu a inovací bylo procento úspěšnosti pouze 7,1.

Z Čech se povedlo získat prestižní grant FET-OPEN Fyzikálnímu ústavu AV ČR s projektem ASPIN, který bude zkoumat nedávný objev fenoménu umožňující efektivní kontrolu antiferomagnetických momentů, s cílem prozkoumat její paměťové vlastnosti, které by mohli obohatit informační technologie budoucnosti. Na Vysokém učení technickém v Brně, které získalo druhý grant, se budou v rámci projektu PETER zabývat vývojem nových technologií spektroskopie a mikroskopie, jejímž cílem má být vysoce citlivá analýza paramagnetických organických a anorganických částic.

K dalším oceněným projektům patří například dánský projekt STARDUST, který se zabývá vývojem implantovatelného bezdrátového zařízení, které umožní významný posun ve výzkumu Parkinsovy nemoci. Další oceněný projekt se jmenuje HybridHeart a jeho cílem je vývoj biokompatibilních robotických lidských orgánů.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Evropská komise, program Horizont 2020

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova