Vláda schválila na svém jednání dne 14. října 2019 návrh na udělení Národní ceny Česká hlava egyptologovi Miroslavu Bártovi. Slavnostní ceromoiniál, při kterém bude cena předána, proběhne 24. listopadu 2019.
Miroslav Bárta je ředitelem Českého egyptologického ústavu FF UK, mezi hlavní oblasti jeho vědeckého zájmu patří archeologie a historie 3. a 2. tis. př. Kr. Intenzivně se zabývá vztahem člověka a krajiny ve starověku, vývojem a kolapsem komplexních společností. Rovněž se zabývá archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Od roku 2009 začal s výzkumy i v Súdánu. Kromě archeologické činnosti v Egyptě vedl první detailní satelitní mapování pyramidových polí provedené v letech 2002–2003, od roku 2003 vede výzkumy v egyptské Západní poušti a od roku 2005 je zástupcem vedoucího výzkumu lokality Abúsír. Od roku 1998 přednáší na FF UK v Praze, v letech 2003–2004 působil jako profesor egyptologie na University of Pennsylvania.
Miroslava Bártu navrhla ocenit Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Nominaci na nejprestižnější české vědecké ocenění, kterému se také přezdívá „česká nobelovka za vědu, výzkum a inovace“, již také schválila vláda. Slavnostní galavečer k příležitosti předání ceny se uskuteční 24. listopadu 2019.
„To, že jsem obdržel nejprve nominaci na tuto cenu od prestižní skupiny vědců v RVVI a posléze ji skutečně získal, vnímám nejen jako ocenění vlastní práce, ale zejména jako vyjádření smyslu a důležitosti archeologického bádání o starověkém Egyptě a starověku obecně, ale i jako komparativního mezioborového studia komplexních civilizací v rámci dlouhých časových řad. Ceny Česká hlava si velice vážím, protože ukazuje na relevanci a důležitost historického bádání nejen na FF UK, ale v rámci celé Univerzity Karlovy. Cenu chápu jako uznání práce celé české egyptologie,“ řekl Bárta redakci univerzitního časopisu iForum.
Kromě Národní ceny vlády jsou v rámci soutěže Česká hlava udělovány také Cena společnosti Kapsch, (cena Invence), Industrie, Cena Společnosti ČEZ (cena Doctorandus za technické vědy) a Cena Doctorandus za přírodní vědy. Projekt vznikl před 17 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Antonínem Holým s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž, kterou v tak hojné míře věnujeme třeba sportovcům či umělcům. Národní cena vlády je spojena s finanční odměnou ve výši 1 000 000 Kč.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Zdroj: Úřad vlády, Český egyptologický ústav FF UK a iForum
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz