Čtyři přední čeští vědci ve čtvrtek 27. června převzali z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové čestné medaile Akademie věd. Oceněnými jsou imunolog Václav Hořejší, fyzikální chemik Pavel Kratochvíl, fyziolog Jaroslav Kuneš a fyzik pevných látek Vladimír Nekvasil.
Imunolog Václav Hořejší obdržel Čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách, fyzikální chemik Petr Kratochvíl získal Čestnou medaili Za zásluhy o Akademii věd ČR, fyziolog Jaroslav Kuneš si odnesl Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách a fyzik pevných látek Vladimír Nekvasil byl oceněn prestižní Čestnou medailí „De scientia et humanitate optime meritis“. Ta je podle ředitele Odboru mediální komunikace Kanceláře AV ČR Jana Martinka nejvýznamnějším oceněním, jakou lze za vědecké zásluhy a šíření humanitních idejí získat.
„Akademická rada se jednomyslně shodla, že laureátům medaili udělí a že pro ni bude čest, že tak může učinit,“ prohlásila při ceremoniálu v sídle AV ČR Eva Zažímalová.
Čtyři velikáni
Václav Hořejší, který obdržel Čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně, je světově uznávaný imunolog a objevitel nových molekul, které jsou důležité pro aktivaci a regulaci efektorových funkcí bílých krvinek, konkrétně T-lymfocytů. Hořejší publikoval přibližně 250 vědeckých článků a s Janem Kleinem je spoluautorem učebnice imunologie.
„S počtem citací 11 000 a H-indexem 57 je jedním z nejcitovanějších českých vědců,“ zdůraznil současný ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Petr Dráber.
Pavel Kratochvíl, který převzal Čestnou medaili Za zásluhy o Akademii věd ČR, je přední odborník fyzikální chemie polymerů, od roku 1959 pracuje v Ústavu makromolekulární chemie. Po sametové revoluci působil osm let jako ředitel ústavu, od roku 2011 je jeho emeritním vědeckým pracovníkem. V letech 2001–2005 byl členem Vědecké rady AV ČR, od roku 2002 zasedá v Komisi pro etiku vědecké práce AV ČR. Je také zakládajícím členem Učené společnosti.
„Letos uplyne 62 let od chvíle, kdy jsem do Akademie věd vstoupil. Je mi velkou ctí, že jsem celý život mohl pro Akademii pracovat,“ uvedl po převzetí Čestné medaile za zásluhy o AV ČR Petr Kratochvíl.
Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela získal Jaroslav Kuneš. Ten se jako ředitel zásadním způsobem podílel na polistopadovém rozvoji Fyziologického ústavu AV ČR. Jeho zaměstnancem je od roku 1972, jako jeho ředitel sloužil v letech 2003–2010.
„Na jeho oddělení vládla systematická atmosféra, všude uklizeno, to vše s noblesou,“ vzpomínala na své první setkání s Kunešem současná ředitelka Fyziologického ústavu Ivana Vaněčková. „Přátelský, vstřícný přístup jsme oceňovali nejen my jako zaměstnanci ústavu, ale i studenti, které za svou kariéru vedl,“ dodala.
Jedno z nejvýznamnější ocenění Akademie věd za celoživotní zásluhy, Čestnou medaili „De scientia et humanitate optime meritis“, převzal Václav Nekvapil. Ten se po roce 1989 soustředil zejména na budování smysluplné a moderní vědní politiky v Česku. Největší zásluhy má Nekvasil za svou odbornou, koncepční a obětavou činnost v Akademické radě AV ČR. V letech 2001–2005 byl místopředsedou AV ČR pro 1. vědní oblast a v letech 2009–2013 v Akademické radě odpovídal za integraci do evropského výzkumu. Kromě toho sehrál Vladimír Nekvasil rozhodující úlohu při přípravě a dojednávání nových zákonů o výzkumu a vývoji, zejména legislativy pro veřejné výzkumné instituce. V letech 2001–2009 působil jako člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Akademie věd ČR
Foto: Jana Plavec
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz