V pondělí 28. 11. 2022 byl v Kongresovém centru Praha zahájen již pátý ročník největší události v České republice zaměřené na kosmický průmysl Czech Space Week, který odstartoval zahajovací dvoudenní akcí Space2Business.
Celý festival, který uspořádalo Ministerstvo dopravy ČR společně s CzechInvestem, pražským planetáriem a hvězdárnou a firmou TRL Space Systems, skončil v pátek 2. 12. 2022 a nabídl program pro startupy, investory, studenty i děti a fanoušky vesmíru.
Celý festival zahájil ministr dopravy Martin Kupka, který podtrhl význam aktivity ČR v Evropské vesmírné agentuře (ESA) a to mmj. navýšením příspěvku na kosmické programy této agentury o 60 milionů korun, tedy na přibližně 1,6 miliardy korun ročně.
Pádným argumentem pro tuto investici je podle ministra velká míra návratnosti, s čímž souhlasí i Tereza Kubicová, zakladatelka festivalu Czech Space Week a předsedkyně řídícího výboru ESA BIC Prague. Investice posílí i české kosmické aktivity, neboť ESA rozděluje investované peníze podle podílů příspěvků jednotlivých států.
„Kosmický průmysl v České republice každoročně roste, máme desítky firem, které se podílí na stovkách kosmických projektů, solidní akademické a výzkumné zázemí i aktivní startupovou scénu, kde je prostřednictvím Podnikatelského inkubačního centra ESA (ESA BIC) v Praze a Brně inkubováno více než 40 startupů. Je také dobré zdůraznit, že navyšujeme příspěvek do ESA, čímž zvětšujeme prostor pro zapojení českých firem v rámci evropských kosmických projektů, a také, že v letošním roce byly vypuštěny 3 zcela české družice,“ zdůraznil ministr Kupka.
Evropa chce do vesmíru
Letošní Space2Business, společná akce kosmických firem, se zaměřil nejen na evropské země, ale i na africké a blízkovýchodní státy. Zájemci se mohli účastnit dvou hlavních akcí.
B2B setkání pro startupy, společnosti, výzkumné instituce, které hledají obchodní spolupráci. Potenciální partneři se setkávali na individuálních matchmakingových schůzkách, při kterých bylo po představení možné navázat první kroky ke spolupráci. Druhou část celé akce tvořila konference zaměřená na podnikání ve vesmíru, v rámci které ESA představila své směřování a priority pro rok 2025 pro potenciální spolupráci, jako je například podpora komercializace.
ESA během příštích let chce také rozšířit přístup ke svému jedinečnému technickému vybavení, aktualizovat strategie v oblasti zadávání veřejných zakázek a technologií, zjednodušit přístup ke svým programům a činnostem či dosáhnout rychlejšího vývoje v zavádění inovativních technologií. Z dalších plánovaných projektů lze zmínit první komerční přistání na Měsíci japonské společnosti ispace, které ESA podpoří.
Dále pak prezentovala trendy a obchodní příležitosti i Agentura Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA), jejíž hlavní ambicí je být referenčním bodem pro všechny potřeby související s vesmírem v EU a podporou komercializace dat a služeb programů Galileo, Egnos a Copernicus.
Češi na Měsíci
Součástí konference byly i panelové diskuze Space Together a Building Lunar Economy, v rámci nichž na hlavním podiu spolu s ostatními hosty vystoupil i Petr Kapoun, zakladatel a ředitel firmy TRL Space Systems. Tato mladá společnost se nyní díky zkušenostem získaným během českého členství v ESA nyní chystá posunout hranice českého vesmírného průmyslu. V rámci projektu TROLL, financovaného ze soukromých investic, chce v roce 2024 vyslat na oběžnou dráhu Země satelit, který bude o velikosti 6U největší komerční družicí od vzniku ČR.
Další důležitou podmínkou celé aktivity je využití finančních zdrojů z České republiky a zemí iniciativy Trojmoří. „Díky této investici se firma zařadí mezi hrstku evropských systémových integrátorů – tedy firem, které jsou schopny stavět kompletní družice. Jedná se o službu s vysokou přidanou hodnotou, která je pro Českou republiku unikátní příležitostí. Na družici si navíc otestujeme i vlastní produkty, které svým zákazníkům nabídneme na všech kontinentech,“ říká Petr Kapoun. Na základě předpokládaného úspěchu poskytne projekt TROLL příležitost pro další demonstrace třetích stran akademických institucí, studentů nebo startupů – například v oblasti SW.
Do roku 2030 pak TRL Space Systems plánuje projekt LUGO, misi na Měsíc, v rámci které chce zmapovat tamější podpovrchové struktury. Výsledky mapování a průzkumu poskytnou podstatné informace o budoucích lunárních stanovištích, využití vesmírných zdrojů a připraví půdu pro budoucí komerční aktivity na Měsíci. Detekovat se budou také ideální oblasti pro trvalé osídlení. K mapování topografie bude využit i systém LIDAR, který společnost vyvíjí a který lze dále využít k detekci blízkých objektů pro vyhýbání se kolizím a také jako senzor pro řízení kosmického provozu.
V první části na Space to the next level se krátce představil i nový český astronaut Aleš Svoboda ze záložního týmu, který v případě nutnosti zastoupí v hlavním týmu, vytvořeném dne 26. 11., někoho z pěti nově zvolených astronautů (tři muži a dvě ženy) a 7 astronautů, kteří již slouží. Česká republika se tak dočkala v této oblasti zástupce po 44 letech.
Autor: Vědavýzkum.cz (JM)
Zdroj: CzechInvest
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz