Na brněnský CEITEC VUT přišel polský vědec a držitel prestižního ERC grantu Eric D. Glowacki, který předtím působil ve švédském Linköpingu. Glowackiho výzkum je přímo motivovaný aplikacemi v medicíně a jeho ERC grant se zabývá průlomovým výzkumem a vývojem bezdrátové stimulace nervů v lidském těle.
Členové jeho výzkumné skupiny, která od konce minulého roku funguje na CEITEC VUT, budou pracovat na výrobě ultratenkých a bezdrátových stimulátorů napájených z vnějšku těla.
Eric D. Glowacki mimo jiné získal v roce 2018 Dream Chemistry Award. Soutěž byla pořádána v Polsku. Zdroj: ÚOCHB
Hlavním výzkumným záměrem skupiny „Bioelektronické materiály a systémy“ je zjistit, jak elektrický proud interaguje s živými organismy na úrovni jednotlivých buněk a nervových tkání. V centru jejich zájmu nebude jen vliv stejnosměrného proudu, při jehož použití převažují elektrochemické jevy, ale také vliv střídavého proudu, který je schopný stimulovat nervové a svalové buňky.
Vedoucím nové výzkumné skupiny na CEITEC VUT je polský vědec Eric D. Glowacki. Mladý vědec má impozantní zkušenost z několika vědeckých mezinárodních pracovišť. Univerzitu vystudoval ve Spojených státech amerických, doktorát získal v rakouském Linci a od roku 2016 pracoval ve Švédsku na univerzitě v Linköpingu. Do Brna ho přilákaly nejen možnosti spolupráce, vědecké zaměření CEITEC, ale také vybavení výzkumného centra: „Pracoval jsem v mnoha akademických čistých prostorách po celém světě a nepřeháním, když řeknu, že podmínky na CEITEC jsou opravdu vynikající. Laboratoře v čistých prostorách umožní naší skupině vyrábět biomedicínské prvky a součástky vysoké kvality,“ vysvětluje.
Eric D. Glowacki s sebou do Brna přináší také svůj ERC grant, který patří mezi ty nejprestižnější na světě. „Aktuálně se jedná o náš největší projekt. Zaměřuje se na stimulaci bloudivého nervu, která se používá k léčbě chronických zánětlivých stavů, zejména Crohnovy choroby,“ popisuje záměry výzkumu s tím, že současné implantované stimulátory jsou velké, invazivní a vyžadují pravidelnou výměnu baterie. Hlavním cílem jejich grantu ERC je vyzkoumat, vyvinout a také vyrobit stimulátory, které jsou ultratenké, bezdrátově napájené z vnějšku těla a ideálně bez nutnosti použití chirurgicky implantovaného zařízení.
Na vznik vědecké skupiny přispělo statutární město Brno pomocí dotace v celkové výši 28 milionů korun. Městský grant je určen na vznik čtyř juniorních výzkumných skupin s potenciálem vzniku tzv. spin-offů. Skupiny se pod vedením mladých výzkumníků mají zaměřit především na inovativní výzkum v oblasti nano, mikro a biotechnologií či materiálových věd.
„Cílem spolupráce města Brna a CEITEC VUT je navýšení počtu excelentních výzkumných týmů, zintenzivnění mezinárodní spolupráce na poli inovací a zvýšení atraktivity Brna pro talentované vědce. Podpora vzniku výzkumných skupin koncepčně navazuje na stipendijní program Brno Ph.D. Talent, kterým město každoročně podporuje kariéru začínajících vědců,“ přibližuje náměstek primátorky Tomáš Koláčný.
„Rozšiřování výzkumných skupin o špičkové zahraniční vědce je dlouhodobým strategickým záměrem CEITEC VUT. Eric Glowacki do Brna přináší nejen cenné zkušenosti z mezinárodního prostředí, ale také výzkumné téma s velkým potenciálem. Jsem rád, že v tom vidí smysl i městští zastupitelé a poskytují nám v rozvoji tímto směrem velkou podporu,“ doplnil ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba.
Autorka: Kateřina Vlková (ve spolupráci s Romanou Gábrlíkovou)
Zdroj: CEITEC
redakčně upraveno
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC