Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni získala v rámci druhé soutěže programu Národní centra kompetence podporu na šest klíčových výzkumných center. Významně to tak podpoří fakultní rozpočet na výzkum a vývoj.

Národní centra kompetence mají synergicky provázat již existující úspěšná centra, která vznikla za podpory Technologické agentury České republiky –⁠ TA ČR (Centra kompetence), Grantové agentury České republiky –⁠ GA ČR (Centra excelence) a operačních programů (zejména tzv. VaVpI Centra), s dalšími výzkumnými centry a jednotkami do jednoho integrovaného systému.

Celý program je zaměřen na podporu dlouhodobé spolupráce mezi výzkumnou a aplikační sférou a na posílení institucionální základny aplikovaného výzkumu. Pomůže výrazně posílit segment výzkumných organizací zaměřených na aplikovaný výzkum a motivovat relevantní stávající výzkumná pracoviště s cílem koncentrace jejich výzkumných a technologických kapacit do center NCK, kde bude realizován kvalitní aplikovaný výzkum podle potřeb aplikační sféry.

TA ČR podpoří v České republice celkem 18 národních center kompetence a Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni získala dotaci pro následující, přičemž u dvou z nich je lídrem konsorcia:

  • Centrum pokročilých jaderných technologií II (CANUT) –⁠ ZČU v Plzni je hlavním řešitelem
  • Národní centrum pro energetiku II (NCE II)
  • Centrum pokročilých strojů a výrobních technologií (CAMAT) –⁠ ZČU v Plzni je hlavním řešitelem
  • Národní centrum kompetence inženýrství pozemních vozidel Josefa Božka (BOVENAC)
  • Nové směry v elektronice pro průmysl 4.0 a medicínu 4.0 (FEIM)
  • Národní centrum vodíkové mobility (NAHYC)

Centra se rozbíhají od 1. 1. 2023 a budou řešena až do roku 2028. Fakulta má tak na příštích šest let zajištěnou významnou část svého rozpočtu na výzkum a vývoj.

 

Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni
Kategorie: Z domova