British Council pořádá už jedenáctý ročník soutěže FameLab, v rámci které se soutěžící snaží v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Přihlášky se podávají do 7. března 2021.
Pro vědecké pracovníky po celém světě je stále důležitější umět vědu zpřístupnit veřejnosti, a to pokud možno zábavnou formou. Díky soutěži FameLab získávají mladí vědci důležité dovednosti jak atraktivním způsobem přiblížit svoji práci nevědecké veřejnosti. Popularizace vědy jednak boří tradiční vnímání vědce jako podivína v bílém plášti, který se věnuje nesrozumitelným věcem, a jednak odůvodňuje financování vědy z veřejných prostředků.
Pokud se domníváte, že dokážete vysvětlit matematické, přírodovědné nebo technické téma během tří minut pouze s pomůckami, které si budete schopni sami přinést, FameLab je pro vás ta pravá soutěž. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti, a pokud možno i zábavné.
Pokud se chcete soutěže účastnit, stáhněte si v příloze přihlášku a zašlete ji do 7. března 2021 na dasa.sephton@britishcouncil.cz.
https://www.youtube.com/watch?v=eK1qq4--VNY&feature=youtu.be
Jak bude probíhat letošní ročník?
Vzhledem k omezením plynoucím z aktuální situace kolem onemocnění Covid-19 nebude možné, aby regionální kola probíhala osobně. Soutěžící proto mohou být požádáni, aby do soutěže zasílali své videozáznamy. Porotce pak bude sledovat buď živé prezentace, nebo videozáznamy a vybere národní finalisty.
Na jevišti nebo ve videu budou mít soutěžící maximálně 3 minuty, aby udělali na porotce dojem. Jsou povoleny minimální rekvizity, prezentace PowerPoint povoleny nejsou. Tříminutová přednáška bude muset být v češtině, slovenštině nebo angličtině. Vybráno nakonec bude 10 finalistů.
Finalisté poté projdou tréninkovým víkendem MasterClass, po kterém připraví další tříminutovou prezentaci pro národní finále. Pokud to situace dovolí, tak v září proběhne národní finále prezenčně.
Podmínky pro účast v soutěži:
- soutěžícím musí být minimálně 21 let,
- soutěžící musí pracovat v České republice ve vědeckém oboru, technickém oboru, medicíně nebo matematice. Zúčastnit se mohou mladí vědci ze soukromého i veřejného sektoru.
Zaujala vás tato příležitost? Zjistěte o soutěži více.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Zdroj: British Council
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz