Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V neděli 30. 4. 2023 v Olomouci skončil 58. ročník festivalu Academia Film Olomouc. Nabídl přes 300 programových položek, 159 filmových projekcí, sedm ocenění a bezmála 6500 návštěvníků. Čísla ale v tomto případě rozhodně neříkají vše. Jaké tedy bylo letošní AFO?

20230503AFO

AFO není jenom o filmech (FOTO: AFO, Tomáš Helísek)

Ústředním tématem tohoto ročníku byla Ozvěna (Echo). Ozvěna, vizualizace zvuku, otázky rezonující společností a reflexe, která šíří dál nové myšlenky a inspiraci. „Letošní ročník vnímám jako opravdu velmi úspěšný. Nejen co se týče počtu návštěvníků, skvělého programu, ale i toho, jak festival dokázal opět nadchnout hosty a hostky z celého světa. Jejich zpětné vazby plné chvály festivalové atmosféry a profesionality celého týmu jsou pro nás nejlepší odměnou," zhodnotila letošní ročník ředitelka festivalu Eva Navrátilová, kterou můžete v průběhu festivalu běžně potkat v konverzaci s návštěvníky i hosty ve víru dění.

„Jsem opravdu hrdá na celý organizační tým. Stojím si za tím, že lepší na světě neexistuje,“ dodává. Téměř každý, kdo má alespoň trochu podnikavého ducha, a studuje na Univerzitě Palackého v Olomouci, je totiž do organizace festivalu zapojen. Mladý tým se propisuje do všech zákoutí festivalu a díky němu má festival nejen velmi pestrý a bohatý program, ale zejména přátelskou a neformální atmosféru.

Filmový festival není jen o filmech

Jedním z hlavních cílů AFO je bourání předsudků a stereotypů o „nudných“ vzdělávacích filmech o přírodních, humanitních a společenských vědách. Snímek, kterému se to bezesporu podařilo, nese název Erupce Lásky (Fire of Love) a jeho autoři si z festivalu odváží Cenu diváků. Film vypráví příběh vulkanologů Katiy a Maurice, kteří měli v životě dvě vášně – sebe navzájem a sopky. Dvě dekády se toulali po světě v honbě za vybuchujícími vulkány a své objevy dokumentovali z dechberoucí blízkosti. I když se jim explodující sopky nakonec staly osudnými, zanechali za sebou jedny z nejúžasnějších záběrů vůbec.

20230503AFO debata

Debata, ve které mladí vědci a vědkyně velmi otevřeně sdíleli nelehké momenty své vědecké kariéry (Foto: AFO).

AFO není jen filmový festival zaměřený na dokumentární a faktografické filmy. Nabízí také mnoho jiných formátů: workshopy, přednášky, živé podcasty, procházky, virtuální realitu nebo večerní koncerty. Nedílnou součástí programu jsou také debaty, ve kterých se hosté nebojí velmi otevřeně mluvit i o osobních tématech. Jednou z nich byla debata Pod vlivem vědy: Věda vrací úder, ve které mladé výzkumnice a výzkumníci sdíleli nelehké momenty, které museli v cestě za vysněnou vědeckou kariérou překonávat. Mluvili o chvílích, kdy z rodinných, zdravotních nebo jiných důvodů přemýšleli nad tím, zda má smysl pokračovat ve vědecké kariéře a impulzech, které je přiměly se nevzdat.

Jednou z hlavních hvězd letošního ročníku byl americký astronom Chris Impey, autor několika populárně naučných knih o vzdálených galaxiích či hledání exoplanet a mimozemské inteligenci. Na AFO se představil s přednáškou o konci vesmíru a odvezl si cenu za přínos v popularizaci vědy.

20230503AFO Impey

Chris Impey přebírá ocenění za přínos v popularizaci vědy. (Foto: AFO, Jan Hromádko)

Sláva vítězům, čest poraženým!

Závěrečný ceremoniál spojený s předáváním cen jen dokreslil všudypřítomnou kreativní atmosféru celého festivalu. Organizátoři jej pojali jako audiovizuální show a hostům místo tradičního moderovaného večera nabídli apokalyptický příběh Siri, která prozkoumává zpustlou Zemi. A setkává se s vítězi soutěžních kategorií. Které filmy si z letošního ročníku odvážejí ocenění?

Vítězem mezinárodní soutěže se stal snímek Konstanta (Constant), který se zamýšlí nad tím, jaké sociální, politické a především mocenské zájmy stály za tím, že vznikla standardizovaná jednotka metru. Čestné uznání ve stejné kategorii si odnesl snímek Všechno živé (All That Breathes), který představuje příběh bratrů z Nového Dillí, kteří společně pečují o zraněné luňáky hnědé, kteří často doslova padají ze smogem zamořeného nebe. Snímek v sobě nese nejen ekologické varování, ale přibližuje i drsnou realitu politické situace v Indii.

Film Neviditelné krajiny zaujal porotu svým zpracováním. Téměř beze slov, zato prostřednictvím ruchů a zvuků, v něm režisér Ivo Bystřičan nabízí originální pohled na problematiku ekologie a energetiky. Za tento čistý filmový jazyk a minimalistický přístup získal hlavní cenu v rámci Česko-Slovenské soutěže. Čestné uznání si ve stejné kategorii vybojoval film Kateř Tureček s názvem Lidé. Euforický film zprostředkovává upřímný vhled do života nebinárních a trans* lidí.

20230503AFO ocenenefilmy

Některé z oceněných filmů letošního AFO

Soutěž krátkých filmů ovládl příběh o tom, co se děje, když v důsledku klimatické změny roztávají na pobřeží Severního ledového oceánu ledy a jak to ovlivňuje největší migraci mrožů na světě. Film Haulout, který byl také nominovaný na Oscara za nejlepší krátkometrážní dokument, dle poroty „není jen mistrným a pohlcujícím kinematografickým zážitkem, ale ke zkoumanému tématu přistupuje s opatrností a odhaluje příběh, který je zároveň krásný i brutální.“

Záběry mokřadů, zvědavá „selfíčka“ fauny ve fotopastech a neúnavná angažovanost aktérů vyprávějí o boji za přežití pumy floridské, která se vyskytuje v bažinatých lesích jižní Floridy. To je hlavní zápletka filmu Stezka pumy (Path of the Panther), který získal cenu studentské poroty.

Atmosféru olomouckého filmového festivalu jde jen těžko popsat slovy. Mnohem lepší je ji zažít na vlastní kůži. A k tomu bude příležitost zase příští rok v termínu 23. - 28. dubna 2024.

 

Autorka: Vědavýzkum.cz (TM)

Foto: Academia Film Olomouc

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova