Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ve čtvrtek 30. září 2021 byly v Hudebním sále Buquoyského paláce předány vědecké ceny udělované Francouzským velvyslanectvím v České republice. Akci předsedal Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii, Pavel Doleček, náměstek ministra pro vysoké školství, vědu a výzkum (MŠMT), a francouzský velvyslanec Alexis DUTERTRE. Velvyslanectví ve spolupráci s partnerskými organizacemi udělilo celkem 23 cen.

ba4b13bb67acb55a 83293

Soutěže se zúčastnilo celkem 71 uchazečů mladších 33 let, které nominovala vysoká škola nebo Akademie věd na základě kvality jejich výzkumné práce v rámci doktorského studia. O výsledcích rozhodovalo sedm komisí složených ze 49 českých a francouzských profesorů a vědců. Již druhým rokem se z důvodu celosvětové zdravotní krize všechny soutěže konaly prostřednictvím videokonference.

Vítězové v každé kategorii obdrželi od partnerských organizací finanční odměnu. Výherci první a druhé ceny obdrží od Velvyslanectví stipendium, které jim umožní strávit měsíční výzkumný pobyt ve francouzské laboratoři dle vlastního výběru.

Ocenění 1

Laureráti Ceny Josepha Fouriera za počítačové vědy, kterou sponzoruje společnost Atos. Foto: Atos

Zpočátku se ocenění udělovalo pouze v oblasti chemie. Netrvalo ale dlouho a začaly přibývat další obory. V roce 1999 to byla Cena Sanofi, která se uděluje za oblast farmacie. Rok poté následovala Cena Alberta Schweitzera za lékařství. Od roku 2011 se uděluje také Cena Becquerel za jaderný výzkum a Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy. Poté následovala Cena Jacquese Derridy za společenské a humanitní vědy. K tradičním šesti oblastem v minulém přibyla ještě cena sedmá, udělovaná za výzkum v oblasti životního prostředí.

Kompletní seznam všech letošních laureátů naleznete zde.

 

Zdroj: Francouzské velvyslanectví 

Foto: Eva Kořínková

redakčně upraveno

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Francouzské velvyslanectví v Praze
Kategorie: Z domova