Grantová agentura České republiky každoročně obdrží do svých soutěží přibližně tři tisíce návrhů projektů. Vybrat z nich ty nejlepší pomáhá více než 400 uznávaných odborníků z České republiky i ze zahraničí. S ohledem na končící funkční období velké části z nich se hledají vynikající vědkyně a vědci, kteří by v hodnoticích panelech působili od dubna 2025. Přihlásit se je možné do 16. prosince 2024.
„Práce členů panelů je pro GA ČR klíčová stejně jako je tomu u grantových agentur v zahraničí. Odborníci z řad vědkyň a vědců hodnotí prostřednictvím posudků a diskusí na panelu kvalitu návrhů projektů, které jsou zaslány do našich soutěží, a doporučují ty, které si zaslouží financovat. Právě díky kvalitně nastavenému systému odbornému hodnocení projektů, inspirovaném hodnocením ERC, si GA ČR udržuje svoji důvěryhodnost a vysokou úroveň podpořených projektů,“ řekl předseda Grantové agentury ČR (GA ČR) Petr Baldrian.
Od příštího roku bude v GA ČR působit 38 hodnoticích panelů sdružených do 5 tematických oborových komisí. Celkem v nich působí přes 400 odborníků na dané oblasti, kteří každoročně hodnotí návrhy projektů základního výzkumu v soutěžích standardní projekty, POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP a mezinárodní projekty. Nominaci do panelů GA ČR mohou podat jak jednotlivé vědkyně a vědci, tak jejich instituce vyplněním elektronického formuláře níže. V panelech působí převážně čeští i zahraniční odborníci z českých vědeckých institucí.
Upozorňujeme na změny panelů pro soutěže vyhlášené v roce 2025.
Jaké jsou hlavní povinnosti panelisty?
- Být nestranným hodnotitelem, který se drží etického kodexu
- Napsat posudky v průměru na 12–17 návrhů projektů ročně a další ohodnotit
- Doporučit nezávislé zahraniční posuzovatele pro druhou fázi hodnocení
- Sledovat průběh řešení podpořených projektů a v průměru u 5–7 zpracovat posudek po jejich skončení
- Čtyřikrát ročně se účastnit zasedání panelu, na kterých jsou projekty diskutovány
Jaké jsou minimální předpoklady?
- Angličtina na výborné komunikační úrovni
- Akademická kvalifikace na úrovni Ph.D. nebo vyšší
- Aktivní vědecká činnost v oblasti základního výzkumu
- Zkušenosti s řešením projektů základního výzkumu v pozici řešitele či spoluřešitele
- Schopnost posouzení vědeckých problémů v kontextu širšího zaměření vědního oboru v mezinárodním měřítku
Co nabízíme?
- Možnost aktivně podpořit rozvoj excelentní vědy v České republice
- Získání zkušeností s hodnocením a přípravou grantových návrhů
- Příležitost seznámit se s aktuálními trendy v oboru
- Finanční ohodnocení úměrné míře zapojení do hodnoticího procesu
Stát se členem hodnoticího panelu – přihlaste se do 16. prosince 2024
Důležité upozornění: V případě, že do jednoho pracovního dne nepřijde potvrzení nominace, prosím, kontaktujte náš helpdesk.
Nominace jsou platné dva roky – pokud si přejete nominaci aktualizovat, vyplňte formulář znovu, bude brán zřetel k naposledy vyplněnému dotazníku.
Členy panelů vybírá z předložených nominací pracovní komise složená z člena předsednictva GA ČR zodpovědného za příslušnou oblast výzkumu, zástupce Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a zástupce vědecké rady GA ČR. Při sestavování panelů je mimo odborné kvalifikace nominantů zohledňována také oborová, genderová a regionální vyváženost panelu a zastoupení panelistů z různých institucí.
Více informací a dokumenty k nahlédnutí zde.
Zdroj: Grantová agentura ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: Grantová agentura ČR