Čtyři vybrané české vědecké projekty obdrží podporu sto tisíc dolarů z MIT fondu. Program MIT-Czech Republic Seed Fund vznikl díky iniciativě a finanční podpoře firmy IOCB Tech, dceřiné společnosti Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, a prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT).
Foto: Tomáš Belloň
Posláním fondu je navazování vědecké spolupráce mezi odborníky z České republiky a Massachusettského technologického institutu (MIT).
„Jsem velmi rád, že můžeme podpořit spolupráci českých vědců a MIT. Naši odborníci přichází se zajímavými poznatky, které mohou spolu s kolegy z MIT rozvíjet a posunout tak hranici poznání zase o něco dál,“ uvedl Martin Fusek, CEO společnosti IOCB Tech. Za Česko se se přihlásila necelá dvacítka projektů. Vybrány byly čtyři.
Prvním z nich byl projekt Aplikace čisté energie se smíšenými maticovými membránami 2D MOF, v rámci kterého spolupracují Mircea Dinca z MIT a Karel Friess z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Účelem této spolupráce je vývoj zcela nové metody pro skladování energie a separaci plynů, pro výrobu multifunkčních 2D materiálů.
Dalším vybraným je Q-boost4chemistry Adama Harrowa z MIT a Martina Friáka z Ústavu fyziky materiálů AV ČR. Oba vědci chtějí vyvinout nové softwarové nástroje pro kvantové výpočty v oblasti kvantové chemie.
Třetím úspěšným je projekt Predikce funkce terpensyntáz pomocí strojového učení Reginy Barzilay z MIT a Tomáše Pluskala z Ústavu organické chemie a biochemei AV ČR. Hlavním cílem tohoto projektu je vyvinout prediktivní model pro charakterizaci funkce terpensyntáz přímo z jejich proteinových sekvencí, který bude mít řadu aplikací v objevování léčiv a v syntetické biologii.
Posledním vybraným je projekt Institutional Data Shaping Digital History, na kterém bude pracovat Kurt Fendt z MIT a Jan Vondráček z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Spolupráce má vést k propojení klasické historiografie s novými metodami digitálního věku, které se úspěšně používají v jiných oborech.
„Celosvětově nám počet žádostí o podporu poklesl. Musím ale přiznat, že projekty z Česka byly jedny z nejúspěšnějších. S kolegy jsme se shodli, že všechny podané české projekty byly velmi nadějné a ty, které letos nemůžeme odměnit, vyzveme, aby se přihlásili znovu,“ poznamenal Justin Leahey, managing director, Czech Republic Seed Funds.
Program MIT-Czech Republic Seed Fund bude v příštích třech letech rozdělovat každoročně 100 tisíc USD, a to mezi 3 až 5 nových projektů. Peníze poslouží stejně jako letos na úhradu cestovních nákladů a ubytování spojených s pracovními setkáními a vědeckými stážemi. O finanční podporu mohou žádat společné týmy vědců z MIT a Česka.
Zdroj: ÚOCHB AV ČR
O navazování vědecké spolupráce mezi vědci z České republiky a světoznámého Massachusettského technologického institutu (MIT) prostřednictvím nového MIT-Czech Republic Seed Fund jsme psali také zde.
Podívejte se také na rozhovor s Martinem Fuskem právě o spolupráci mezi českými vědci a MIT. Martin Fusek také v květnu 2022 pro portál Vědavýzkum.cz nedávno poskytl rozhovor o netradiční konferenci Interdisciplinary meeting of young life scientists.
- Autor článku: ne
- Zdroj: ÚOCHB AV ČR