Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Akademický senát Vysoké školy chemicko-technologické v Praze zvolil v úterý 15. října kandidáta na rektora na období 2020 - 2023. Stal se jím Pavel Matějka z Fakulty chemicko-inženýrské. V čele univerzity vystřídá Karla Melzocha, jemuž s koncem roku vyprší druhé funkční období, a proto se o pozici rektora nemohl znovu ucházet.

Matějka 16Rozhodnutí senátu, který kandidáta zvolil ve druhém kole tajné volby, nyní poputuje na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a následně k prezidentovi republiky. Ten by měl kandidáta na rektora jmenovat do funkce.

O rektorskou funkci se během voleb ucházeli kromě Matějky další dva kandidáti – Milan Pospíšil z Fakulty technologie ochrany prostředí a David Sedmidubský z Fakulty chemické technologie. Z prvního kola postoupil Matějka s Pospíšilem, ve druhém kole byl zvolen 13 z celkového počtu 24 hlasů kandidátem na rektora Matějka.

Pavel Matějka vystudoval fyzikální chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, v roce 1993 nastoupil na VŠCHT Praha. V roce 2003 se habilitoval a od roku 2008 působí na VŠCHT jako profesor. V letech 2010–2013 byl proděkanem Fakulty chemicko-inženýrské pro vnější vztahy a rozvoj, od roku 2013 zastává pozici vedoucího Ústavu fyzikální chemie. V roce 2016 se stal prorektorem VŠCHT Praha pro vnější vztahy a komunikaci. Odborně se zabývá rozvojem technik vibrační spektroskopie za využití nanočástic a nanostruktur.

Na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze studuje přes 4000 studentů, přičemž zcela mimořádný je podíl doktorandů, kterých má škola v průměru 700. Některé ze studijních programů jsou v rámci ČR jedinečné. Škola spolupracuje s více než stovkou akademických institucí převážně v Evropě, ale i USA, Kanadě, Japonsku nebo Vietnamu.

 

Zdroj: VŠCHT Praha

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VŠCHT Praha
Kategorie: Z domova