Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ve středu 24. května převezme Cenu Neuron pět výjimečných vědeckých osobností, kterým ještě nebylo ani 40 let, a již ovlivňují úroveň poznání ve svých oborech. Co spojuje letošní laureáty ceny pro mladé vědce?

Důležitým kritériem výběru je nejen vědecký přínos, ale i osobní integrita, otevřenost vůči různým vědeckým komunitám a vnímání vědy jako služby společnosti. Kromě toho, že jsou chytří, letošní laureáti jsou také poctiví, houževnatí a skromní. A ač každý jinak, jsou i zábavní.

Cena Neuron pro mladé vědce je letos udělována v oborech biologie, fyzika, matematika, společenské vědy a vůbec poprvé také v oboru computer science.

Ve společenských vědách získá ocenění antropolog Martin Soukup, který zkoumá vývoj obyvatelstva Papui Nové Guinei.

Ve fyzice porota ocenila fyzika Lukáše Palatinuse, který se zaměřuje na výzkum struktury velmi malých krystalů. Se svým objevem – zobrazení atomů vodíku pomocí metody takzvané elektronové difrakce – pronikl i na titulní stránku časopisu Science.

Biolog Marek Eliáš zase zkoumá takzvané protisty, dříve ne zcela přesně nazývané 'prvoci', které kdysi kolonizovaly naši planetu a jsou podstatné pro rozluštění samé podstaty života na Zemi. Jeho práce, ostře sledovaná a ceněná i v zahraničí, může být perspektivní například pro vývoj nových léků a biotechnologií.

Prvním laureátem Neny Neuron v oboru computer science je Daniel Sýkora. Vymyslel algoritmus, který dokáže rutinní práci výtvarníků z velké části převést na stále dokonalejší počítače, aniž by výsledek přišel o výtvarníkův rukopis. Počítače nyní z jednoho originálního obrázku vytvoří sekvenci dalších a postavičky „oživí“.

Pětici oceněných uzavírá matematik Robert Šámal. Jeho práci lze využít třeba při plánování železniční sítě, aby spojila co nejvíce obcí a zároveň se na ni spotřebovalo co nejméně materiálu, nebo při řešení problému jak rozvrhnout paměť počítačů, tedy které informace lze vymazat jako nedůležité a které je nutné uchovat.

Přečtěte si více o jednotlivých laureátech:

Společenské vědy - doc. PhDr. Martin Soukup, Ph.D.
Fyzika – Dr. rer. nat. Lukáš Palatinus
Biologie – doc. Mgr. Marek Eliáš, Ph.D.
Computer science – doc. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D.
Matematika – doc. Mgr. Robert Šámal, Ph.D.

V rámci slavnostního večera v Divadle Archa budou 24. května také ohlášeni vítězové letošního ročníku Expedice Neuron. V letošním roce vyšle Neuron do světa tři nové expedice, mezi které rozdělí jeden milion Kč.

 

Autor: Vedavýzkum.cz (JS)

Zdroj: NF Neuron

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova