Mariya Gabriel, členka Evropské komise pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání a mládež, navštívila během své dnešní návštěvy Brna CEITEC – Středoevropský technologický institut. Součástí agendy paní Gabriel je zajištění efektivního financování vědy tak, aby výzkum přinášel převratné inovace, a právě Brno je příkladem, že dobře investované evropské fondy mohou transformovat celé regiony.
Členové vedení CEITEC ukázali komisařce špičkové laboratoře CEITEC umístěné v kampusu Masarykovy univerzity. CEITEC poskytuje otevřený přístup ke 12 sdíleným laboratořím, které jsou vybavené nejmodernějšími technologiemi. Přístroje umístěné ve sdílených laboratořích jsou přístupné nejen vědcům z CEITEC, ale také externím uživatelům z akademické i soukromé sféry, a to prostřednictvím mezinárodních sítí ESFRI. Mariya Gabriel navštívila sdílenou laboratoř kryo-elektronové mikroskopie a tomografie, která umožňuje vědcům studovat biologické struktury jako viry nebo bakterie až na atomární úrovni.
Komisařka ocenila aktivity CEITEC zaměřené na zmírňování tzv. inovační mezery Evropě. Koordinátorka Alliance4Life představila komisařce doporučení aliance k programu WIDENING a posilování Evropského výzkumného prostoru. CEITEC MU je členem EU-LIFE a koordinátorem Alliance4Life a slouží jako most mezi institucemi Západu a Východu, zabývajících se výzkumem o živé přírodě, tím, že přenáší dobrou praxi v oblasti výzkumu a inovací do méně rozvinutých regionů střední a východní Evropy.
„Evropa potřebuje takovéto společné aktivity pro zvládnutí přetrvávajících rozdílů. Institucionální kultura včetně genderové rovnosti a profesionální služby podpory vědy jsou důležitou součástí národních reforem. Jsem přesvědčena, že v oblasti střední a východní Evropy je mnoho talentů, které je třeba podpořit," vyjádřila komisařka svoji podporu.
Komisařka navštívila také laboratoř pro výzkum rostlin vybavenou sofistikovanými přístroji pro fenotypování rostlin, které vyvíjí místní biotechnologická firma. Brněnská společnost Photon Systems Instruments (PSI) je globálním výrobcem přístrojů pro výzkum rostlin. Produkty PSI používají vědci na prestižních zahraničních univerzitách a výzkumných ústavech po celém světě, a dokonce i astronauti NASA ve vesmíru. Výzkum rostlin má zcela zásadní globální význam vzhledem k rostoucí populaci a erozi půdy.
„Jsem ráda, že vynikající univerzity a výzkumné instituce spojily své síly a spolupracovaly v oblastech, které jsou pro budoucnost Evropy klíčové. Vaše vědecké znalosti a inovační kapacita pomohou Evropě řešit výzvy v oblasti zdraví, klimatu a digitálních technologií a propojí akademickou obec, výzkum a průmysl,“ shrnula Mariya Gabriel svoji návštěvu na CEITEC.
Zdroj: CEITEC
redakčně upraveno
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC