Díky finančnímu příspěvku Evropské unie a národním zdrojům České republiky vybuduje Masarykova univerzita v areálu brněnského univerzitního kampusu Středoevropské centrum pokročilé terapie a imunoterapie. Jeho cílem je propojit výzkum, vývoj a inovace v buněčné a genové terapii s léčbou vybraných vzácných onemocnění.
Pro naplnění tohoto cíle Masarykova univerzita (MU) spojila síly s předními evropskými vědeckými institucemi - Fraunhofer institutem pro buněčnou terapii a imunologii IZI, Lipskou univerzitou a Univerzitou v Kodani. Multidisciplinární vědecký přístup propojující akademický výzkum a klinickou praxi umožní Středoevropskému centru pokročilé terapie a imunoterapie (CREATIC) stát se vedoucím aktérem rozvoje individualizovaných léčebných strategií, které nespadají do tradiční oblasti působnosti a zájmů farmaceutického průmyslu. Zahájení projektu na vybudování centra je naplánováno na 1. září 2023.
Léčba vzácných onemocnění
Přibližně 30 milionů občanů EU je postiženo jedním z více než 6 000 vzácných onemocnění, která jsou v současné době známá. Pokroky v biomedicínských technologiích umožňují vědcům využívat zcela nové nástroje k léčbě dědičných vzácných onemocnění. Léčivé přípravky pro moderní terapii (LPMT) využívají nejnovějšího pokroku v oblasti genomiky, buněčné biologie a editace genů k poskytování skutečně personalizovaných léčebných možností, jako jsou somatobuněčné a genové terapie. CREATIC má ambici stát se vzorovým centrem regionální spolupráce akademického výzkumu a klinické praxe v regionu střední a východní Evropy.
Změna paradigmat vůči pacientům a společnosti
CREATIC staví na 10leté zkušenosti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v oblasti výzkumu a inovací somatobuněčných terapií. Využitím expertízy výzkumné infrastruktury CZECRIN (národního uzlu Evropské sítě infrastruktur pro klinický výzkum – ECRIN-ERIC) a univerzitních nemocnic naplní CREATIC svou vizi nejen realizací ambiciózního výzkumu, ale cestou klinických studií také léčby pacientů, včetně farmakoekonomických analýz zahrnujících skutečné náklady vývoj LPMT a léčbu pacientů.
CREATIC vytvoří kolem svého středu ekosystém spolupracujících institucí zahrnující klíčové národní i evropské regulační úřady, plátce zdravotní péče, národní ministerstva a pacientské organizace. Výsledkem spolupráce mezi klíčovými aktéry budou návrhy na úpravu legislativních a regulačních podmínek na národní a evropské úrovni.
Evropské a národní financování pro tvorbu excelentních výzkumných podmínek
CREATIC je financován grantem Evropské komise v rámci programu Horizon Europe Teaming for Excellence. Toto schéma financování podporuje klíčová mezinárodní centra posilující systém výzkumu a inovací v celé EU. Celkový grant EU (350 mil. Kč) v následujících 6 letech zásadně zmodernizuje a rozšíří inovativní průlomový výzkum LPMT v oblastech buněčné a genové terapie.
Nově ustanovených 7 multidisciplinárních výzkumných programů pokryje celý životní cyklus LPMT – od základního výzkumu až po léčbu. Komplementární národní grant ve výši 500 mil. Kč poskytnutý Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy umožňuje vybudování infrastrukturního zázemí CREATIC v rámci kampusu Masarykovy univerzity v Brně a jeho vybavení nejmodernějšími technologiemi.
Redakčně upraveno.
Autorka: Andrea Homolková
Zdroj: Masarykova univerzita
- Autor článku: ne
- Zdroj: Masarykova univerzita