Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Vlastenecký sál Univerzity Karlovy v pondělí 31. srpna hostil přednášku Khaleda El-Enany, ministra turismu a památek v Egyptě. „S profesorem Khaledem El-Enany se známe již od roku 2016 a je mi velkou ctí ho tu přivítat. Je to člověk, který o egyptských památkách ví nejvíce,“ řekl v úvodu přednášky ředitel českých archeologických výzkumů v Egyptě a prorektor Univerzity Karlovy Miroslav Bárta.

slunečníkrálové1

Ministr Khaled El-Enany je v Praze u příležitosti otevření výstavy Sluneční králové, o které jsme již psali dříve. V‎‎ýstava je od pondělí 31. 8. 2020 otevřena i pro širokou veřejnost. „Jedná se o unikátní výstavu, nejen množstvím předmětů, které kdy opustily Egypt, ale i moderním provedením a celkovou architekturou. Moc se mi líbí,“ ocenil česko–egyptskou spolupráci ministr. V hodinové přednášce hovořil o nejvýznamnějších archeologických objevech za posledních pět let.

„Mezi lety 2016–2020 do Egypta zavítalo 340 expedic z 25 zemí, které udělaly mnoho zásadních objevů. Čeští egyptologové si připsali dva objevy v oblasti Abúsír,“ řekl Khaled El-Enany. Ze světových objevů pak vyzdvihl například objev neotevřených rakví v Luxoru v říjnu 2019. „Některé artefakty byly objevené naprostou náhodou, například při úpravě zahrady,“ uvedl u objevu jedné sochy. Ocenil také práci všech egyptologů a jejich expedic: „Pracují v těžkých podmínkách, mají můj respekt.“

slunečníkrálové2

Z výstavy Sluneční králové

V posledních letech v Egyptě otevřeli řadu nových muzeí a zpřístupnili mnoho míst široké veřejnosti. „Některá místa jsme otevřeli znovu po mnoha letech a některá vůbec poprvé, mám z toho obrovskou radost,“ řekl. V květnu 2016 tak například po osmnácti letech znovu pro veřejnost zpřístupnili Pyramids of Unas. V září stejného roku se jim podařilo znovuotevřít zrekonstruované Malawi Museum in Minya, které bylo v roce 2013 zničeno teroristickým útokem. „Po rekonstrukci je to mnohem lepší muzeum,“ míní ministr. „Otevření Národního muzea egyptských civilizací (National Museum of Egyptian Civilization) v roce 2017 je pro mě splněným snem,“ komentoval bývalý ředitel toho muzea. Muzeum vystavuje na 50 tisíc předmětů představujících egyptskou civilizaci od prehistorických dob až do dnešních dní.

slunečníkrálové3

Z výstavy Sluneční králové

Místní i turisté se mohou těšit na zpřístupnění mnoha dalších památek a muzeí: „Příští týden otevřeme Royal carriages musem, přípravy začaly již v roce 2002, ale v roce 2011 byly přerušeny. Jsem moc rád, že po obnovení prací v roce 2018 se již příští týden konečně dočkáme,“ řekl egyptský ministr. V Gize se návštěvníci již brzy dočkají první restaurace s výhledem na pyramidy. „Archeologové se ale nemusí bát – stavba je velmi lehká, převážně ze dřeva a nenaruší cennou oblast,” uklidňoval Khaled El-Enany.

A především v příštím roce se plánuje otevření Velkého egyptského muzea (Grand Egyptian Museum – GEM), které se tak stane největším archeologickým centrem na světě. Původní otevření bylo plánováno již pro letošní rok, ale kvůli koronavirové pandemii bylo odloženo až na příští rok. „V muzeu bude vystaveno přes 51 tisíc předmětů nevyčíslitelné hodnoty, například kompletní Tutanchamonova sbírka,“ uvedle Khaled El-Enany.

Některé předměty, které jsou k vidění na pražské výstavě Sluneční králové, opustily Egypt vůbec poprvé a také naposledy, protože po skončení české výstavy se stanou součástí sbírek právě Velkého egyptského muzea.

slunečníkrálové4

Z výstavy Sluneční králové 

 

Autorka: Pavla HubálkováiForum

Foto: Vladimír Šigut, Luboš Wišniewski

Článek vyšel v online magazínu Univerzity Karlovy iForum.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Univerzita Karlova
Kategorie: Z domova