Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ministryně financí Alena Schillerová navštívila během minulého týdne Centrum TOPTEC. Vedle centra si ministryně prohlédla řadu dalších zajímavých projektů a firem. Celá akce byla ve znamení setkání a debat s českými firmami a jejich zaměstnanci na Liberecku.

Schillerova TOPTEC 6

„Podpora vědy a výzkumu patří k nejvyšším prioritám této vlády. Je to logické – špičková věda vytváří základy prosperity budoucích generací. V nynější situaci, kdy se hospodářství světa vyrovnává s bezprecedentní situací, to budou právě spin-offy, start-upy a vůbec úzká spolupráce mezi vědci a firmami, která určí směřování české ekonomiky v dalších letech. Akademie věd odvádí v tomto ohledu skvělou práci, o čemž jsem se mohla znovu přesvědčit i v Turnově, kde mi TOPTEC, respektive Ústav fyziky plazmatu, představil projekty, na kterých pracuje,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

V posledních několika letech se vědci a inženýři z Centra TOPTEC podíleli například na konstrukci přístroje pro sondu ESA – NASA Solar Orbiter, která v únoru odstartovala zkoumat Slunce, spolupracují na stavbě systému hledání asteroidů v okolí Země, konstruují dalekohled spektrografu pro družicový výzkum fotosyntézy v globálním měřítku a také realizovali modernizaci největšího českého teleskopu, Perkova dalekohledu v observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

„Co Akademie věd dělá dnes, má často dopady do každodenního života třeba až za několik let. To je klasický problém základního výzkumu, protože věda není sprint, ale maraton. V tom je ale výhoda TOPTECu, našeho aplikačního centra. Právě tady se totiž snoubí špičkový výzkum a jeho aplikace v reálném životě. A já si velmi vážím toho, že se nám ve spolupráci s vládou daří v poslední době českou vědu rozvíjet, podporovat,“ řekl ředitel ÚFP Radomír Pánek.

„Zabýváme se výzkumem a vývojem optických a optoelektronických systémů a v posledních deseti letech jsme zapojeni do řady mezinárodních konsorcií řešících návrhy a stavbu zařízení jediných svého druhu na světě. Na Turnovsku vzniká know-how rozvíjející optiku už od dob Karla IV – od těžby a následného broušení drahých kamenů k růstu krystalů v laboratoři, hyperdimenzionálnímu zobrazení nebo optice využívající FREE FORM tvarů otických ploch je to už jen pár kroků. Šest set let bižuterního a optického průmyslu je doslova vepsáno do genů místních lidí. Je mi ctí, že na tuto tradici můžeme navázat a rozvíjet ji,“ říká Vít Lédl, výkonný ředitel centra TOPTEC.

 

Zdroj: Ústav fyziky plazmatu AV ČR

redakčně upraveno

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Kategorie: Z domova