V prostorách pražské Lannovy vily byly v úterý 23. června mladým talentovaným vědcům předány prémie Otto Wichterleho pro rok 2020. Prestižní ocenění se uděluje od roku 2002 a je spojeno s finanční odměnou 330 tisíc korun rozložených do celkem 3 let.
Prémie Otto Wichterleho je určena perspektivním vědcům a vědkyním, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech a v době podání návrhu nepřesáhli věk 35 let. Ocenění se uděluje ve třech kategoriích – vědy o neživé přírodě, vědy o živé přírodě a humanitní a společenské vědy.
Ocenění si dnes z rukou předsedkyně Akademie věd Evy Zažímalové převzalo dvaadvacet mladých vědců. V oblasti věd o neživé přírodě si ocenění mimo jiné převzal Václav Eigner z Fyzikálního ústavu AV ČR, který se věnuje metodě tzv. houbové krystalografie, s jejíž pomocí je možné určit strukturu jinak nekrystalizujících látek. Tato metoda může mít značný význam v analýze farmaceutických substancí a přírodních látek, které mnohdy netvoří kvalitní monokrystaly. Tuto perspektivní metodu bude nyní Václav Eigner v rámci juniorského projektu GA ČR ve Fyzikálním ústavu AV ČR zavádět a rozvíjet.
V oblasti věd o živé přírodě je mezi oceněnými Andrea Bednářová, která se zabývá studiem oxidativního stresu. Tuto problematiku studovala pět let na Mississippi State University, kde přednášela a také vedla chod celé laboratoře. Dalším oceněným v oblasti je i Petr Kohout, který pracuje od roku 2017 v laboratoři environmentální mikrobiologie Mikrobiologického ústavu AV ČR. Jeho vědeckým zájmem je mykologie. V současnosti se Petr Kohout věnuje zejména tvorbě databáze globálního rozšíření hub a studiu environmentálních faktorů, které rozšíření hub podmiňují.
Jednou z oceněných v oblasti humanitních a společenských věd je Kamila Fialová, která se ve své vědecké práci zaměřuje na ekonomii trhu práce, ekonomii chudoby a blahobytu a aplikovanou ekonometrii. Dalším oceněným v oborech humanitních a společenských věd je i Matouš Jaluška, který se zabývá především českým středověkým písemnictvím ve srovnávací perspektivě a staré texty otevírá širšímu publiku v překladech a přebásněních.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Zdroj, foto: Akademie věd ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz