Nový výzkumný program s názvem Technická kybernetika, instrumentace a systémová integrace na CEITEC VUT koordinuje Pavel Václavek. Ten je zároveň i vedoucím jedné ze dvou výzkumných skupin, které do programu spadají. Výzkum a vývoj v oblasti kybernetiky a robotiky podle něj není na CEITEC VUT novinkou. Program je ale důležitým krokem pro spolupráci s externími partnery.
Od ledna letošního roku existuje v rámci brněnského centra CEITEC nový program, který se má věnovat zejména výzkumu a vývoji v oblastech řízení, senzorů, robotických systémů a umělé inteligence. Podle koordinátora nového programu Pavla Václavka už přípravy začaly před dvěma lety.
Přesto se podle něj pro většinu členů výzkumných skupin Kybernetika a robotika a Pokročilé instrumentace a metody pro charakterizace materiálů, které do nového programu spadají, nic zásadního nemění. „Nečekám, že dojde k zásadní změně ve směřování či projektech. Je to dáno tím, že některé z aktivity už jsou na CEITEC v podstatě od počátku, jen byly trochu skryty. Oproti předchozí činnosti tedy bude více posílena hlavně část mířící na výrobní technologie. A díky větší interakci se skupinou profesora Kaisera také budeme více spolupracovat v rámci mikro a nano počítačové tomografie. Žádná revoluce se ale konat nebude,“ říká Pavel Václavek.
Zatímco vnitřně se podle Václavka tolik nezměnilo, pro externí spolupráce je změna zcela zásadní. Skupina Kybernetika a robotika, kterou vede, byla dosud pod programem Pokročilé materiály. „Činilo to problémy, protože partneři například nechápali, proč jsme zařazeni tam, kam jsme zařazeni. Teď bude i navenek srozumitelné, co děláme,“ myslí si Václavek.
Domnívá se, že je to důležitá změna i z hlediska CEITEC VUT. „Doteď to bylo centrum výzkumu v materiálových vědách. Nyní se ale oficiálně hlásíme i k tématům, jako je automatizace, robotika, umělá inteligence. Všechny obdobné zahraniční instituce také mají nějakou část, která se těmto technologiím, které se derou nyní do popředí, věnuje,“ dodává Pavel Václavek.
To už v minulosti potvrdil i ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba s tím, že významným impulzem pro rozšíření výzkumného zaměření bylo získání mezinárodního projektu RICAIP (Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production) v prestižním evropském programu TEAMING. Díky němu také vzniká v jedné z průmyslových hal Pod Palackého vrchem testbed Průmyslu 4.0 za přibližně 450 milionů korun.
Právě fungování testbedu bude také jednou ze zodpovědností nového koordinátora programu Pavla Václavka. „Na konci tohoto roku pod program přibude i tato facilita a s ní i další aktivity. Budeme tedy kromě samotného fungování skupin řešit i fungování testbedu. Jak řešit přístup uživatelů k laboratořím, jak rozdělit kapacity na vědeckou a průmyslovou činnost, jak nastavit obchodní modely a řadu dalších praktických otázek,“ přibližuje Václavek s tím, že testbed by měl do budoucna mířit zejména na průmysl a jihomoravský inovační ekosystém. „Slibujeme si od toho, že se nám do spolupráce podaří vtáhnout zejména malé a střední firmy. Už dnes máme odezvu a zájem od řady z nich,“ dodává.
Kromě toho Pavel Václavek plánuje navázat spolupráce s dalšími výzkumnými skupinami v rámci CEITEC VUT. „Už v minulosti jsme nějaké meziskupinové projekty měli. Není to ale vždy úplně jednoduché, protože řada expertíz, které bychom potřebovali, na CEITEC není,“ podotýká. Kromě toho doufá, že se mu i přes novou roli stále podaří vyhradit si čas na vědu. „Snažím se najít si čas na to podstatné, ale poslední rok jsme všichni hlavně papírovali a vedli souboj s veřejnými zakázkami. Řešili jsme neustále budování testbedu a už se těšíme, až tato fáze skončí a my tam budeme moct začít dělat velké a zajímavé věci,“ uzavírá Pavel Václavek.
Autorka: Zuzana Hübnerová
Zdroj: CEITEC
Foto: CEITEC
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC