Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Grant na realizaci prestižních projektů z evropského programu Horizon Europe získaly hned dva odborné týmy Univerzity Karlovy. Na Filozofické fakultě vznikne špičkové výzkumné centrum areálových studií a na Matematicko-fyzikální fakultě budou odborníci na teorie her zkoumat algoritmy v socioekonomické oblasti.

Praha Univerzita Karlova Karolinum 1

Špičkové výzkumné centrum areálových studií

Odborníci z Filozofické fakulty (FF UK) mohou nyní založit Centrum pro multidisciplinární areálová studia (CEMAS), která zastřeší výzkumné aktivity aktuálního politického a sociálního vývoje i soudobé kritické jevy v mimoevropských regionech. Centrum navíc počítá i s řadou popularizačních aktivit směrem k veřejnosti a iniciativ s dopadem na rozhodovací sféru.

Projekt bude usilovat také o sloučení areálových studií na FF UK a přispěje k tomu, aby si areálová studia na FF UK i nadále uchovala světovou kvalitu. „Nově vzniklé centrum umožní lepší koordinaci výzkumných aktivit mezi jednotlivými areálovými obory na FF UK a významně podpoří synergii společensko-vědních a humanitních přístupů ke studiu mimoevropských oblastí,“ představil projekt jeho koordinátor Karel Kouba ze Střediska ibero-amerických studií FF UK.

Mariana Llanos, která se stane nositelkou prestižního titulu ERA Chair na FF UK, v současnosti působí jako vedoucí výzkumu na předním německém výzkumném pracovišti German Institute of Global and Area Studies (GIGA), je přední odbornicí v oblasti komparativních studií Latinské Ameriky a mimo jiné stála v čele Latinskoamerické politologické asociace (ALACIP). „Je mi ctí být nositelkou ERA Chair na Univerzitě Karlově. Těší mě, že mohu podpořit modernizaci a propagaci areálových studií v České republice a přispět k výměně znalostí mezi oběma pracovišti i mezi našimi společnostmi,“ doplnila profesorka Mariana Llanos.

Algoritmická teorie her v socioekonomii

Na MFF UK vznikne za pomoci špičkového odborníka z pařížské Sorbony Michela Grabische centrum AGATE (Algorithmic Game Theory in Socioeconomics). Informatický výzkum a inovace v tradičních oblastech jsou v Česku na dobré úrovni, a to i díky Informatické sekci MFF UK, jíž bude centrum AGATE součástí. Projekt pomůže posunout univerzitu, a s ní i celou ČR mezi evropskou špičku.

„V minulosti byly aplikace informatiky cíleny především do oblasti výpočetní techniky, inženýrství a technologií. V dnešní době ale informatika zažívá „zlatou horečku“ v rozvoji sociálně-ekonomických aplikací, a to především s využitím algoritmické teorie her a souvisejících oblastí. Abychom se této vědecké revoluce mohli účastnit, je třeba se od tradičních odvětví informatiky posunout k oblastem, jako je algoritmická teorie her, teorie rozhodování, výpočetní sociální volba a optimalizace férovosti, logistika veřejné správy s jejich nástroji z matematiky, informatiky a optimalizace včetně strojového učení,“ uvedl vedoucí projektu AGATE Martin Loebl z Katedry aplikované matematiky MFF UK a předseda Učené společnosti ČR. Jak dodal, využití herně-teoretických algoritmů a rozhodovacích metod v současné době v českém prostředí, zejména v netechnických oblastech, podstatně chybí.

Projekt si klade za cíl též propojení excelentního výzkumu s inovacemi. Držitel pozice ERA Chair Michel Grabish poskytne UK kromě své bohaté expertízy z mnoha oblastí informatiky a ekonomie i své zkušenosti z vedení oddělení mikroekonomie na Centre d’Economie de la Sorbonne v Paříži.

 

Zdroj: Univerzita Karlova

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Univerzita Karlova
Kategorie: Z domova