Ústav experimentální botaniky AV ČR založil za podpory americké firmy Varieties International LLC nadační fond, jehož cílem je podporovat výzkumné aktivity studentů a mladých vědců v oboru rostlinné biologie. Letos byly vybrány k financování první dva projekty. Týkají se medicínsky zajímavých látek z kapradin a vývoje nových sloučenin odvozených od rostlinných hormonů giberelinů.
Nadační fond Jaroslava Tupého vznikl na památku jedné z nejvýznačnějších osobností, které kdy působily v Ústavu experimentální botaniky AV ČR (ÚEB). Jaroslav Tupý patřil k průkopníkům výzkumu molekulární biologie pylu, působil v několika rozvojových zemích jako expert na biochemii kaučukovníku a zvyšování produkce latexu a téměř 50 let se věnoval šlechtění jabloně na odolnost vůči chorobám.
Povzbudit mladé vědce
Nadační fond Jaroslava Tupého byl založen v roce 2018 na podnět amerických obchodních partnerů ÚEB ze společnosti Varieties International LLC., kteří si doktora Tupého profesně i osobně velmi vážili.
Cílem nadačního fondu je z peněz získaných od dárců podporovat výzkum vztahující se k rostlinné biologii. O příspěvek na realizaci konkrétního projektu mohou žádat vysokoškolské studentky a studenti spolupracující s ÚEB i (zejména mladí) vědci a vědkyně působící v ústavu. Nadační fond Jaroslava Tupého chce zároveň přispět k posílení mezinárodní kooperace i spolupráce se soukromým sektorem a k řešení sociálních či environmentálních problémů.
Průzkum kapradin a giberelinů
Po přípravném období letos nadační fond plně rozvinul svou činnost, když vybral první dva podporované projekty. Antonio Pavičić z ÚEB bude pátrat po medicínsky využitelných látkách v evropských druzích kapradin, které jsou v tomto ohledu ještě velmi málo prozkoumané. „Hlavním cílem mého projektu je hledat v evropských kapradinách látky s protirakovinnou, protizánětlivou nebo protiparazitární aktivitou. Příspěvek od nadačního fondu pokryje nejdůležitější materiál pro výzkum a také prezentaci výsledků na mezinárodní konferenci,“ říká Antonio Pavičić, mladý vědec a doktorský student, jehož tato podpora těší a motivuje k dalšímu výzkumu.
Markéta Fuksová je studentkou Univerzity Palackého v Olomouci. Bude připravovat nové sloučeniny odvozené od rostlinných hormonů giberelinů, jež by se daly využít pro kontrolu vývoje květů a plodů u rajčat. „Díky finanční podpoře nadačního fondu mohu absolvovat měsíční stáž na špičkovém pracovišti na belgické Katolické univerzitě v Lovani. V rámci pobytu posunu svůj výzkum, dosud soustředěný primárně na chemickou syntézu, i do biologické sféry,“ uvádí talentovaná studentka, která ve spolupráci s profesorkou Muriel Quinet plánuje vyhodnotit vliv připravených derivátů giberelinů na vývoj květu a plodu rajčete. Díky možnosti pracovat v této laboratoři si tak rozšíří své praktické dovednosti, spojené hlavně s prováděním experimentů na rostlinném materiálu.
Více informací o Nadačním fondu Jaroslava Tupého najdete na jeho webu.
Zdroj: Akademie věd ČR
redakčně upraveno
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR