Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Kvalitní řečníky a působivé prostředí Dolní oblasti Vítkovice, v němž se konference poprvé konala, oceňovali účastníci NanoOstrava 2023. Ačkoliv ústředním tématem osmého ročníku konference byla energetika a životní prostředí, nechyběla ani vystoupení představující nové trendy výzkumu nano- a pokročilých materiálů a jejich aplikace v biomedicíně či průmyslu.

nanoostrava2

K nejvýznamnějším hostům patřil například světový odborník na fotokatalýzu a katalýzu Paolo Fornasiero z Univerzity v Terstu, Jagadeesh Rajenahally z Leibniz Institute for Catalysis v německém Rostocku, Mark H. Rümmeli ze Soochow University nebo laureát České hlavy Pavel Hobza.

„Myslím, že konference NanoOstrava 2023 byla jedním z nejlepších ročníků, které se uskutečnily. Měli jsme možnost vidět současné trendy výzkumu v podání velmi kvalitních vědců z tuzemska i zahraničí. Stejně tak doufám, že zaujaly i prezentace kolegů z VŠB-TUO. Získala jsem velmi kladné ohlasy, což mne velmi těší, a ráda bych poděkovala i sponzorům, díky nimž jsme mohli takovou konferenci uspořádat. Sice jsme si asi nasadili vysokou laťku, ale už nyní se těšíme na nové spolupráce,“ uvedla Daniela Plachá, prezidentka konference a ředitelka pořádajícího Centra nanotechnologií, jež je jednou ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO.

S jejím hodnocením souzní i jeden z nejcitovanějších českých vědců, výpočetní chemik z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Pavel Hobza. „Velmi dobrá konference NanoOstrava 2023 pořádaná v areálu Dolní oblast Vítkovice nabídla skvělé plenární a zvané přednášky, které pokryly široký obor nanověd. Diskutovaly se aktuální problémy jak základního, tak i aplikovaného výzkumu. Konference tak splnila svůj hlavní úkol - usnadnit orientaci v tomto bouřlivě se vyvíjejícím oboru,“ řekl Hobza.

Možnosti potkat se s kolegy a rozmlouvat o vědě využil i Jan Neuman z brněnské společnosti NenoVision. „Velmi příjemně mě překvapila úroveň přednášek z různých oblastí. Myslím si, že konference byla velmi úspěšná a kolegové z VŠB-TUO odvedli vynikající práci při organizaci,“ zhodnotil akci Neuman. Společnost NenoVision mimo jiné prezentovala unikátní mikroskop AFM-in-SEM LiteScope, jenž má uplatnění při analýzách vzorků v oblasti nanotechnologií, materiálového výzkumu, polovodičového průmyslu nebo například při výzkumu solárních článků.

Vedle přednášek renomovaných vědců konference nabídla prostor i mladým výzkumníkům. „Bylo pro mě přínosné vidět práci ostatních kolegů, zejména ze zahraničí. Jako doktorandka jsem uvítala možnost prezentovat svůj výzkum v angličtině, bylo to mé první vystoupení na takto velké akci,“ řekla Julie Smijová z Centra nanotechnologií. Doktorandi se s velkým nasazením zapojili i do organizace konference.

Konference se uskutečnila 15. až 18. května za účasti více než stovky hostů. Přednášející se zaměřili zejména na aplikace nových materiálů pro energetické a environmentální technologie, nechyběla ale ani témata bezpečnosti a rizik nanomateriálů a nanotechnologií či jejich využití v biomedicíně a dalších oblastech. Jedna ze sekcí se věnovala charakterizaci nanomateriálů, kam spadají různé mikroskopické, rentgenové, spektroskopické a další techniky. Jedním z cílů konference byla také snaha více se otevřít regionu. Pozvány byly tři ostravské střední školy - Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Matiční gymnázium a Wichterlovo gymnázium, dva gymnazisté na konferenci představili své práce zpracované v rámci SOČ.

 

Zdroj: VŠB - Technická univerzita Ostrava

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VŠB - Technická univerzita Ostrava
Kategorie: Z domova