Dne 11. dubna se koná Den Parkinsonovy nemoci, kterou v České republice trpí přibližně 30 tisíc lidí. Výzkumný tým CEITEC MUNI v současnosti hledá česky hovořící pacienty trpící Parkinsonovou chorobou, kteří by byli ochotni se zapojit do výzkumu léčby choroby za pomoci neinvazivní stimulace.
U příležitosti výročí narození anglického chirurga Jamese Parkinsona, který poprvé popsal chorobu, jež nyní nese jeho jméno, si svět každého 11. dubna připomíná Den Parkinsonovy nemoci. Parkinsonova choroba je druhým nejčastějším neurodegenerativním onemocněním a podle odhadů jí v České republice trpí přibližně 30 tisíc lidí. Toto nevyléčitelné onemocnění postihuje nejčastěji osoby starší 50 let.
Z důvodu postupného úbytku mozkových buněk pacienty trápí stupňující se obtíže s motorikou a neschopnost koordinovat pohyby. Celou řadu příznaků lze poměrně dobře léčit, například klidový třes a další motorické obtíže. Jsou zde však i příznaky, u kterých není běžně používaná léčba příliš účinná. Mezi takovéto obtížně léčitelné příznaky patří problémy s řečí, na které se zaměřují neurovědci z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity.
V nedávné době se jim podařilo prokázat, že řeč u lidí s Parkinsonovou chorobou lze zlepšit pomocí speciální metody – repetitivní transkraniální magnetické stimulace (rTMS). Tato metoda je velmi účinná, samotnou stimulaci lze však provádět pouze na specializovaných pracovištích.
Ve svém novém projektu se proto zaměřili na další formu neinvazivní stimulace – transkraniální stimulaci velmi slabým stejnosměrným proudem (tDCS). Použití těchto stimulátorů je jednoduché a bezpečné a samotnou stimulaci mohou pacienti provádět i sami u sebe doma.
„V minulém roce proběhla pilotní studie zaměřená na krátkodobý efekt jednorázového sezení se stimulací. První výsledky z této studie ukazují, že stimulace pomocí velmi slabého proudu může vést ke zlepšení plynulosti řeči a částečně i ke zlepšení výslovnosti. Momentálně provádíme detailní analýzu našich dat a připravujeme je k publikaci. Na základě těchto prvních výsledků pak náš projekt přešel do další fáze, která je zaměřená na dlouhodobé zlepšení řeči pomocí kombinace logopedické terapie a neinvazivní stimulace,“ uvádí vedoucí projektu Luboš Brabenec.
Kromě problémů s výslovností nebo s hlasitostí řeči se mohou u některých pacientů s Parkinsonovou chorobou objevit i potíže s porozuměním složitějších vět. Právě na tyto jazykové obtíže se zaměří nový projekt doktorky Lubomíry Novákové, který byl podpořen grantem Agentury pro zdravotnický výzkum Ministerstva zdravotnictví ČR. „Většina výzkumu na toto téma byla prováděna v anglicky mluvících zemích. Český jazyk se však vyznačuje flexibilním slovosledem a na porozumění větám se mohou podílet mírně odlišné mechanismy,“ dodává Nováková. I ona plánuje v následujícím roce použití neinvazivní mozkové stimulace, která by měla tyto jazykové schopnosti zlepšit.
Výzkumný tým v současnosti hledá česky hovořící pacienty trpící Parkinsonovou chorobou, kteří by byli ochotni se zapojit do výzkumu.
Pokud trpíte touto nemocí a rádi byste nám pomohli posunout hranice poznání o této zatím nevyléčitelné chorobě, kontaktujte přímo vedoucího výzkumného projektu pana Luboše Brabence na e-mailové adrese lubos.brabenec@ceitec.muni.cz nebo telefonu +420 549 497 643.
Zdroj: CEITEC
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC