Bezpečnost jako hlavní téma letošní Noci vědců dorazí v pátek 30. září i na Vysoké učení technické v Brně. Oblíbená popularizační akce pomáhá představit vědecké objevy i těm nejmenším návštěvníkům. Letos svůj program představí šest fakult brněnské techniky, výzkumné centrum AdMaS i Ústav soudního inženýrství.
„Brňané si mohou přinést otestovat vlastní vzorek vody a během chvilky se dozví, kolik je v jejich vodě dusičnanů, železa nebo třeba chloridových iontů,“ popsala jednu z atrakcí Fakulty chemické Hana Alexová, vedoucí studijního oddělení. Návštěvníci se mohou přímo u vstupu do budovy Purkyňova 118 registrovat na organizované prohlídky laboratoří i popularizační vědecké přednášky. Díky tomu se mj. dozví, jaké látky se uvolňují z obalů přímo do potravin nebojak rychle je možné hojit rány pomocí speciálních hydrogelů.
Ve stejné budově jako Fakulta chemická sídlí i Ústav soudního inženýrství, pro jehož soudní znalce je bezpečnost jedním z hlavních témat celoročně, tedy i mimo Noc vědců. Speciální brýle mohou simulovat pozornost v různých fázích opilosti nebo při užívání drog, a to nejen u účastníků silničního provozu. Jízda na trenažeru zase otestuje postřeh řidičů jak co do optických reakcí, ale i jejich svalovou tenzi při řízení. Protože klíčovým tématem Noci vědců je bezpečnost, pracovníci ústavu představí i modelování rizik v případě povodní nebo teroristického útoku.
„Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT zve na ukázky hologramů, prolomení zabezpečení wi-fi sítě, simulaci odposlechových zařízení nebo amatérskou radiostanici. Návštěvníci si navíc v roli mafiánů mohou vyzkoušet obelstít detektor lži, dozví se něco o snímání otisků prstů a sami si mohou zanalyzovat vzorek DNA,“ pozval k návštěvě FEKT VUT proděkan Jiří Háze.
Fakulta architektury a Fakulta strojního inženýrství oslaví letošní Noc vědců v Technickém muzeu v Brně. Budoucí architekti představí v muzeu své studentské projekty, prostorové modely i 3D projekce. Fakulta strojního inženýrství nabídne poutavou přednášku světově uznávaného matematika Miloslava Druckmüllera na téma Je Slunce hrozbou pro naši civilizaci? Strojaři pak představí i netradiční fyzikální pokusy s laserem nebo silnými magnety. Fanoušci rychlých aut si zase mohou vyzkoušet simulátor závodní formule.
K akci se připojí i Fakulta informačních technologií sídlící v bývalém kartuziánském klášteře v Králově Poli. Jejich IT odborníci se v pátek zaměří na bezpečnost nejen v kyberprostoru. Návštěvníci si mohou vyzkoušet zašifrovat dokument vlastním heslem, které informatici následně prolomí. „Dále si mohou prohlížet virtuální realitu pomocí speciálních brýlí, řídit letadlo v simulátoru dopravního letadla Boeing 737 nebo mohou ovládat záchranářského robota RUDU,“ vyjmenoval některé z atrakcí proděkan fakulty Vítězslav Beran.
Poslední fakultou VUT, která se zapojí do Noci vědců, je Fakulta stavební, a to včetně jejího vědecko-výzkumného centra AdMaS. V laboratoři Ústavu vodních staveb bude k vidění proudění vody na modelu řeky Opavy i s jezem. Krásný výhled na Brno pak nabídne GPS stanice TUBO, kterou na střeše areálu Veveří spravuje Ústav geodézie. Vědecké centrum AdMaS, sídlící v severní části Brna, zase ukáže speciální pece na požární testování stavebních materiálů, auto pro 3D mapování terénu nebo rentgenovou počítačovou tomografii. Zkoumat zde zájemci mohou i simulaci pohybu davu lidí v panice.
Kompletní program VUT v rámci akce Noc vědců najdete na webu.
Zdroj: VUT
- Autor článku: ne
- Zdroj: VUT