Uznávaní vědci, akademici i politici se tento týden sjeli do Olomouce na pozvání Univerzity Palackého, která hostila unikátní odborné setkání Times Higher Education (THE). Globální summit prestižní rankingové společnosti se konal ve střední Evropě vůbec poprvé.
„Máte obrovský potenciál a je potřeba o něm dát vědět do celého světa. A my se snažíme vám v tom pomoci,“ těmito slovy vysvětlil Phil Baty, hlavní editor světových žebříčků vysokých škol THE, proč se tento týden do Olomouce sjeli přední světoví vědci, akademici a politici. Na mezinárodním summitu, který pořádala britská společnost Times Higher Education (THE) ve spolupráci s Univerzitou Palackého (UP), společně debatovali o tom, zda se může region střední a východní Evropy stát novým centrem světové vědy a co je pro naplnění tohoto cíle potřeba udělat. Summitu se v Olomouci zúčastnilo 127 vědeckých a akademických pracovníků z 32 zemí Evropy i ostatních kontinentů.
Ústřední téma třídenního programu přednášek a diskusí nazvané Excelence ve výzkumu: Nová Evropa – Budování centra pro světový výzkum se zaměřilo na otázky výzkumného potenciálu zemí, které se připojily k Evropské unii po roce 2004. Cílem setkání bylo identifikovat strategie, jakými mohou národní vlády podporovat rozvoj výzkumu a vývoje a posílit pozici středoevropských univerzit v konkurenci se západní Evropou, Severní Amerikou nebo východní Asií.
V Olomouci navíc probíhá ve stejném termínu mezinárodní festival dokumentárních filmů Academia film Olomouc. Právě toto spojení vyzdvihl hostitel summitu a rektor UP Jaroslav Miller. „Jsem poctěn, že mohu prezentovat tento týden v Olomouci dvě akce evropského významu. Jsou to vlastně dvě strany jedné mince – na jedné straně debatujeme o financování vědy, výzkumu, o managementu vědy a na straně druhé ukazujeme, jak je možné vědu popularizovat. Myslím, že toto spojení se ukazuje jako velmi šťastné,“ řekl rektor.
Ojedinělé odborné setkání otevřel úterní workshop věnovaný osvědčeným postupům a trendům při řízení špičkových výzkumných projektů, které pomáhají zvýšit jejich kvalitu prostřednictvím systémů analytických poznatků. Odpolední program nabídl účastníkům návštěvu stěžejních výzkumných pracovišť Univerzity Palackého.
K dalším tématům přednášek a diskuzí patřily zejména otázky spojené s definicí tzv. Nové Evropy a problematika národních strategií pro podporu excelentního výzkumu. Mezi hlavními přednášejícími byli například místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, teolog a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík nebo vicekancléř University of Glasgow Anton Muscatelli. V panelových diskuzích vystoupil také jeden z nejcitovanějších světových chemiků Pavel Hobza, bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, rektoři několika tuzemských a zahraničních vysokých škol a další hosté.
Společnost THE jako jedna z nejvýznamnějších rankingových společností provádí hodnocení univerzit z celého světa a poskytuje informace z oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Summity THE jsou součástí tzv. Série summitů, bývají zaměřeny regionálně i tematicky. V roce 2017 proběhly v Brisbane, Jižní Koreji či Hong Kongu. Při příležitosti olomouckého summitu zveřejnila společnost THE nový žebříček nejlepších univerzit ze zemí tzv. Nové Evropy – státy, které vstoupily do Evropské unie od roku 2004.
Summit nabídl i program pro veřejnost. Ve spolupráci s festivalem Academia film Olomouc byla připravena beseda s významnými českými vědci o excelenci vědy ve starých a nových státech Evropské unie. V Kapli Božího Těla debatovali mimo jiné i fyzikální chemik a generální ředitel RCPTM Radek Zbořil, nejcitovanější český vědec a chemik Pavel Hobza, historik a rektor UP Jaroslav Miller a držitel prestižního grantu Evropské výzkumné rady Michal Otyepka.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz