Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Situace okolo nového koronaviru je v České republice poměrně vážná. První vlnu jsme sice zvládli dobře, ale ve druhé vlně jsme se dlouho potáceli a netušili, jaká opatření přijmout, a hlavně čemu a komu věřit. Nadační fond Neuron proto v rámci Neuron Clubu připravil panelovou diskuzi s názvem Pandemie očima vědců: Fakta a výhledy.

coronavirus 4932607 640

Od prvního objevení nemoci Covid-19 se zároveň začaly šířit fake news a k tématu se vyjadřoval skoro každý. O konspiračních teoriích jsme vás v minulosti informovali. Není divu, že se člověk, který není expertem v oblasti epidemiologie, cítil poněkud zmaten. Ale na rozdíl od nesmyslů, že tajný spolek reptiliánů manipuluje naše myšlení, jsou fámy o novém koronaviru smrtelně nebezpečné.

Pořadatelé Neuron Clubu proto cítili morální povinnost uspořádat diskuzi vědců, kteří mají k tématu Covid-19 co říct a opírají se o jasná fakta. Hlavní myšlenkou je spojit národ a chovat se jednotně, jako tomu je povětšinou například v Německu, kde se tematice Covid-19 věnují v Robert Koch Institutu. Němci mají k instituci důvěru a na jejích výstupech zakládají své chování. Něco takového v České republice zatím nemáme.

Vědci se tedy sešli za účelem uvést šířící se nepravdy na pravou míru. Diskuzi moderoval Jan Konvalinka, člen vědecké rady NF Neuron a prorektor Univerzity Karlovy.  Dále se účastnili Neil Stahl, který spolupracoval s mnoha nobelisty a je spoluzakladatelem firmy, která vyvinula koktejl protilátek REGN-COV2, lékař Ladislav Machala z Nemocnice na Bulovce, epidemiologové Petr Smejkal a Rastislav Maďar, socioložka Julie Chytilová, která představila výsledky studie o duševním zdraví, a také ekonom Jakub Steiner z pražského CERGE-EI a univerzity v Curychu.

Diskuze byla rozdělená do několika panelů věnujících se aktuálnímu stavu, vakcíně, možnostem léčby, matematickému modelu šíření nemoci, dopadu Covid-19 na duševní zdraví, možným opatřením, která pomohou epidemii zbrzdit, ale i dalším dotazům od sledujících.

Existuje velké množství lidí, kteří u onemocnění Covid-19 mají velmi mírný průběh, nebo jsou dokonce bezpříznakoví. Zvyšuje se ale i počet hospitalizovaných lidí. V době diskuze, která se konala 10. listopadu 2020, má Česká republika přibližně třetinu pozitivních lidí na SARS-CoV-2 z celkově provedených testů. Podle Petra Smejkala to znamená, že nám stále mnoho pozitivních lidí uniká a bylo by tedy dobré tento poměr snížit. Covid-19 se totiž nevyhýbá nikomu, ani zdravotníkům, a právě v lidských zdrojích je největší kámen úrazu. Teď máme dostatek přístrojů, ale počet lidí, kteří jsou specializovaní k obsluze, se snižuje.

Vědci se shodují, že je potřeba zlepšit systém testování a trasování, aby se nakažení efektivně vyhledali a umístili do karantény. Tím by se snížilo rozšíření viru v populaci a ochranná opatření by nemusela být tak přísná. Podle Jakuba Steinera je totiž například uzavření škol doprovázeno astronomickými ztrátami na trhu práce. V tuto chvíli je ale podle něj i ostatních toto přísné opatření stále nezbytné. Abychom se zbavili opatření, bude potřeba, aby společnost, začala věřit faktům. Možná bude potřeba udělat jednotnou racionální informační kampaň.

Zahraniční debatující Niel Stahl z firmy Regeneron popsal vývoj léčiva založeného na monoklonálních protilátkách. Pro zajímavost, touto látkou byl léčen prezident Trump a průběh jeho onemocnění byl velmi mírný, ačkoliv se nachází daleko za pomyslnou hranicí rizikového věku. Léčivo bude každým dnem schválené pro naléhavé použití a americká vláda se vyjádřila, že bude pro jejich občany zdarma. Distribuci do zbytku světa bude řídit firma Roche.

Asi nejčastěji zmiňovanou fake news je srovnání Covid-19 s běžnou chřipkou. To vyvracejí všichni vědci a Ladislav Machala dodává, že by se raději nakazil bakteriálním zápalem plic.

S tím jdou ruku v ruce teorie o kolektivní imunitě a přirozenému promořování obyvatelstva. Ani jeden z vědců by se do tohoto „experimentu“ nepouštěl. Jan Konvalinka to demonstroval na příkladu New Yorku. Město nemělo žádná opatření a z osmi a půl milionu obyvatel zemřelo 28 000 lidí. Když se dělaly později testy na protilátky, mělo je pouze 20 % obyvatel.

Fakta byla předložena a vědcům nezbývá než je šířit dál, protože podle Jana Konvalinky šíření chybných informací může v tomto případě zabíjet.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (ED)

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova