Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Technická univerzita v Liberci a společnost T-Mobile uzavřely 24. února 2022 memorandum o dlouhodobé spolupráci. TUL se tak stává již třetí českou univerzitou, na které T-Mobile implementuje své řešení privátní 5G Stand Alone sítě. Ta umožní studentům přístup k nejmodernějším technologiím a superrychlé síti a firmám pak poskytne prostor pro vývoj a implementaci řešení vedoucích k rychlejší digitalizaci českého průmyslu.

julien maculan IS3Us7jDe5s unsplashCílem uzavřené spolupráce je především systematická podpora inovačních projektů, výzkumu a vývoje a také zvyšování konkurenceschopnosti za využití moderních technologií. To vše právě na bázi privátní 5G kampusové sítě, která bude na TUL spuštěna už v polovině letošního roku a pokryje prostor univerzitního kampusu. 5G technologií pak bude vybavena i mobilní laboratoř TUL.

Prvním projektem, který na TUL využije potenciál 5G SA sítě, je ANTETUL. Cílem tohoto mezioborového projektu je vývoj autonomního modulárního elektrického vozítka pro efektivní a bezpečnou dopravu nákladu a zařízení. V něm se spojují obory jako IoT, vysokorychlostní sběr dat ze senzorů, DataAnalysis, Machine Learning, V2X, Augmented Reality a Hololens. Možnosti 5G kampusové sítě postupně využijí i další projekty, které do teď byly limitovány parametry současných sítí.

„Řešení od T-Mobile nám dává unikátní možnosti zkvalitnit náš výzkum, a především otestovat nové koncepty pro průmyslová řešení vyžadující rychlou a spolehlivou komunikaci mezi zařízeními s minimálními latencemi. Naši vývojáři se nyní často dostávají až na samou hranici možností Wi-Fi sítě. Proto oceňujeme výhody a přidanou hodnotu sítě 5G kampusové sítě,“ říká  Miroslav Černík, ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL.

5G síť zrychlí datové spojení a výrazně pomůže mezifakultnímu průmyslovému výzkumu. Kromě toho, že přenos dat bude rychlejší, 5G síť dokáže za krátkou dobu přenést také velký objem dat. „5G síť bude zatím v budově L, ale chceme vytipovat další fakulty, případně katedry, kde by síť našla uplatnění,“ uvedl rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

„Jsme rádi, že můžeme naši spolupráci s univerzitami rozšířit i do kampusu Technické univerzity v Liberci, a dále tak podporovat rozvoj výzkumného a experimentálního prostředí. S privátními mobilními sítěmi se otevírají nové příležitosti, umožňují studentům, vědcům ale i zájemcům z řad zejména malých a středních firem zkoušet nová inovativní řešení a snadněji zavádět prvky digitalizace, Praha 28. února 2022 TISKOVÁ ZPRÁVA která je pro udržení konkurenceschopnosti nezbytná,“ doplňuje Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky a státní správu společnost T-Mobile Czech Republic.

T-Mobile se dlouhodobě specializuje na kampusové sítě pro univerzity a průmysl a v loňském roce do nich investoval desítky milionů korun. První 5G kampusová síť (v Non-Stand Alone módu) vznikla v roce 2020 na VŠB-TUO v Ostravě. V loňském roce pak byla nejmodernější 5G kampusová Stand Alone sít spuštěna v rámci CIIRC při ČVUT a započala stavba pokrývající univerzitní kampus České zemědělské univerzity v Praze.


Kampusová síť (Private Campus Network)

Kampusové sítě umožňují podnikům i výzkumným centrům využívat různé moderní digitální komunikační technologie podporující LTE, 5G, IoT, pro jejich pracovní, výrobní a provozní účely. Privátní kampus má pak klíčový význam především ve spojení s technologií 5G sítí. Hlavním přínosem je digitalizace nejen ve výrobních odvětvích, ale i v dalších oblastech jako jsou logistika, obchod nebo zdravotnictví. Sítě páté generace jsou navrhovány jako bezpečné proti odposlechům a dalším rizikům zneužití. Fungují v licencovaném pásmu, mají tedy jasná pravidla, která sítě chrání proti rušení. Jsou schopné obsloužit provoz s velmi velkou hustotou koncových zařízení. První privátní 5G kampusovou síť v České republice spustil TMobile na konci roku 2020 v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava a letos první Stand Alone 5G kampusovou síť na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT.

Technologie 5G stand alone (5G SA)

5G SA technologie přibližuje 5G k dosažení svého skutečného potenciálu. Narozdíl od 5G non-standalone (5G NSA), který ještě v některých částech využívá 4G, 5G, stand alone verze přichází s kompletní architekturou 5G. Jak její radiová část (RAN), tak část jádra (Core) nabídne vyšší rychlosti, nižší latenci a možnost masivního připojení IoT. Otevírá dveře novým aplikacím, jako je mobilní rozšířená a virtuální realita, automatické řízení vozidel, přesná in-door navigace, překlad v reálném čase apod.

 

Zdroj: Technická univerzita v Liberci

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Technická univerzita v Liberci
Kategorie: Z domova