Ve středu 19. 6. 2019 byly v pražské vile Lanna během slavnostního ceremoniálu uděleny prémie Otto Wichterleho celkem třiadvaceti mladým vědeckým talentům. Prestižní ocenění se uděluje od roku 2002 a je spojeno s finanční odměnou 330 tisíc korun rozložených do celkem 3 let.
Ocenění je určeno perspektivním vědcům a vědkyním z Akademie věd ČR, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech a v době podání návrhu nepřesáhli věk 35 let.
Letos bylo podáno celkem 43 návrhů z 24 pracovišť Akademie věd, z nichž bylo vybráno 23 laureátů. Ocenění se uděluje ve třech kategoriích – vědy o neživé přírodě, vědy o živé přírodě a humanitní a společenské vědy.
Mezi mladými výzkumníky, kteří převzali ocenění z rukou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové, je například Anna Artemenko z Fyzikálního ústavu AV ČR, která se věnuje výzkumu látek na bázi diamantových a uhlíkových vrstev. Tyto materiály se uplatňují zejména v oblasti biomedicíny.
Dalším oceněným je i Ondřej Tichý z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR, který je výrazným talentem nastupující generace informatiků. Mezi jeho oblasti zájmů patří například odhad lokace a časového průběhu úniku radioaktivity do atmosféry. Díky tomu lze přesně předpovídat a detekovat mimořádné stavy a tím zvýšit bezpečnost a omezit náklady na nápravu škod.
V oblasti humanitních a sociologických věd uspěl mimo jiné Filip Děchtěrenko z Psychologického ústavu, který se ve své práci zaměřuje na výzkum zrakového vnímání, pozornosti a paměti.
Prémie pro mladé vědecké pracovníky ve svém názvu nese jméno profesora Otto Wichterleho na památku vynikajícího českého chemika světového formátu, jenž se stal po listopadu 1989 prezidentem Československé akademie věd.
Profily všech oceněných jsou k nahlédnutí v příloze.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Foto: Stanislav Pecháček pro AV ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz