Akademie věd ČR od roku 2012 pořádá setkání studentů a jejich pedagogů s předními vědci z mnoha různých vědních oborů v různých regionech ČR. Pestrá škála přednášek se snaží přitáhnout nadané středoškoláky k vědě a představit jim aktuální témata českého výzkumu.
Cílem programu je seznámit studenty s aktuálními poznatky ze světa vědy a výzkumu v ČR, které jim mohou pomoci při výběru dalšího studia a získání přehledu o různých vědních oborech. Pedagogy pak mohou přednášky inspirovat ke zkvalitnění výuky a přinést jim možnost kontaktu a navázání spolupráce s vědci a jejich institucemi.
Projekt intenzivních škol pro středoškoláky se setkává s velkým ohlasem a již od roku 2012 jednotlivé týmu postupně navštěvují regiony České republiky. V loňském roce například zavítal do Brna, Jihlavy a Ústí nad Labem.
„Projekt 100 vědců do škol usiluje o to, aby se studenti dozvěděli, čemu se čeští vědci věnují, a měli také možnost si s nimi popovídat, a získat tak konkrétní pohled na to, co je přivedlo k vědě a jaký je jejich životní příběh,“ vysvětluje Roman Neruda z Ústavu informatiky AV ČR, který na projektu dlouhodobě spolupracuje se svou kolegyní Lenkou Semerákovou.
Poslední přednáškový cyklus, „Věda pro 21. století“, nabídl přednášku předsedkyně Akademie Věd Evy Zažímalová a příspěvek významného molekulárního imunologa Václava Hořejšího s názvem „Jak funguje (a někdy nefunguje) imunitní systém“.
Roman Neruda z Ústavu informatiky AV ČR přednášel na téma „Švábi, špačci, kapradí aneb jak se informatika inspiruje v přírodě“. Dále přednášela také jaderné fyzička Dana Drábová – „Svět (a) jeho energie“, Jan Hořínek z Národní protidrogové centrály – „Vědou proti dealerům“ a Davidu Černému z Ústavu státu a práva AV ČR – „Etika provozu autonomních vozidel“. Studenti také navštívili laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech.
Více informací o projektu je možné nalézt zde.
Zdroj: AV ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz