Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické převzali od zástupců společnosti Olympus nový typ konfokálního laserového mikroskopu. Přístroj, který zkoumaný objekt zobrazuje ve 3D a dokáže ho zvětšit více než 17 000 krát, má pracoviště Západočeské univerzity v Plzni jako zatím jediné v Evropě.
Konfokální laserový mikroskop je unikátní zařízení, které nedestruktivním způsobem umožňuje ve velmi vysokém rozlišení zobrazovat a měřit objekty ve 3D rozměrech.
Předchůdce tohoto špičkového přístroje zakoupila katedra technologií a měření na Fakultě elektrotechnické už v roce 2006. Oproti němu je nejmodernější konfokální mikroskop, s nímž budou moci odborníci nyní pracovat, čtyřikrát rychlejší, pořizuje snímky s čtyřikrát větším rozlišením a zkoumané objekty dokáže zvětšit až 17 280 krát, což je asi 1,5 krát více než u starší verze. Unikátní je schopnost 3D zobrazení, kdy systém ze série nasnímaných vrstev počítačově vytvoří 3D obraz. „Ještě důležitější je, že mikroskop umožňuje ve 3D rozměrech i přesně měřit,“ upozorňuje projektový manažer Jan Řeboun z RICE. „Umíme se například podívat do mikroskopických otvorů a změřit jejich hloubku, aniž bychom provedli řez,“ vysvětluje. Kromě toho umí mikroskop měřit drsnost zkoumaného povrchu dle platných norem, a to liniově i plošně.
Vědci ze ZČU dokáží naměřené výsledky také interpretovat. „Standardní proces je, že na základě objednávky firmy provedeme měření a k němu dodáme zprávu s interpretací výsledků,“ popisuje vedoucí katedry technologií a měření Aleš Hamáček. Dodává, že po klimatických komorách je konfokální mikroskop druhým nejčastěji využívaným přístrojem na pracovišti, jež ho používá jak na řešení zakázek firem, tak pro smluvní i vlastní výzkum i pro výuku. Díky zakázkám pro firmy a smluvnímu výzkumu mohlo být zařízení financováno z vlastních prostředků RICE.
Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni
- Autor článku: ne
- Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni