Dvoutýdenní maraton plný populárně-vědeckých filmů, přednášek a zajímavých hostů, ale také kvízů, soutěží, výstav nebo koncertů – to je již 55. ročník mezinárodního festivalu Academia Film Olomouc, který se letos uskuteční od 1. do 15. října 2020. Kvůli vládním omezením proběhne poprvé celý festival online.
Academia Film Olomouc se tento rok spojil s Českou zemědělskou univerzitou a jejím ČZU Film Festem. Zájemce tak čeká ještě větší množství filmů a inspirace než v předchozích letech, navíc vše zdarma a online na platformě www.watchandknow.cz. Při prvním vstupu na stránky je třeba se registrovat, čímž si vytvoříte přihlašovací údaje, které vám umožní se k rozkoukanému filmu kdykoli vrátit a pokračovat ve sledování. Registrace je spuštěna se začátkem festivalu, tedy od 1. října.
K filmům AFO připravuje také přednášky, rozhovory a prostor pro dotazy směřované tvůrcům i vědcům. Ty budou streamovány živě a následně také nahrány na platformě, aby je diváci mohli sledovat v jakýkoliv čas.
Odborná a studentská porota festivalu uděluje celkem čtyři ceny, o páté ceně rozhodují sami diváci. Ceny jsou následující:
- Cena za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film
- Cena za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký dokumentární film
- Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film
- Cena studentské poroty Univerzity Palackého v Olomouci
- Cena diváků AFO
Do mezinárodní soutěže filmů se letos probojovalo 43 snímků. Nebudou chybět dokumenty přírodopisné, ať už lokálně zaměřené či obecnější, vesmírné a další. Diváci se mohou těšit například na dánský dokument Téměř člověk, který přináší přehled nejzávažnějších témat, kterým lidské pokolení v současnosti čelí. Dalším skvělým počinem jsou Prastaré jeskyně, což je dokument a dobrodružný film v jednom, který pátrá po tajích zemského klimatu a diváky zavede do hlubin těch nejstarších jeskyní naší planety. Další dokumenty se věnují například vnímání lidí postižených epilepsií nebo síle nevědomých předsudků.
Výběr těch nejzajímavějších filmů můžete vidět nejen z pohodlí svého domova, ale i na filmovém plátně. Vybrané snímky se budou promítat během 1.-4. října v kině Metropol v Olomouci. Od 5. do 8. října projekci spustí i pražská kina Edison a Přítomnost.
Zájemci mohou zároveň sledovat i sociální sítě Facebook, Instagram a Twitter, kde budou pořadatelé AFO sdílet filmové tipy, články k tématům, videa s vědci, filmaři a dalšími zajímavými osobnostmi. Díky tomu můžete zároveň nakouknout i do zákulisí toho, jak vypadá práce na online festivalu.
Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů pořádá Univerzita Palackého v Olomouci už od roku 1966. Během této doby se z malé, uzavřené akce stala jedna z největších vzdělávacích událostí v Evropě.
Mezi témata, která mají na festivalu své místo, patří například vesmír, výzkum pozemských oceánů a globální oteplování nebo vývoj robotiky a umělé inteligence. Festival již hostil světoznámé vědkyně a vědce, jako je evoluční biolog Richard Dawkins, vizionář robotiky Hiroshi Ishiguro nebo filozofku AI Susan Schneider.
Kompletní program letošního ročníku najdete na webu AFO.
Autor: Vědavýzkum.cz (BK)
Zdroj: AFO
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz