Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Dvoutýdenní maraton plný populárně-vědeckých filmů, přednášek a zajímavých hostů, ale také kvízů, soutěží, výstav nebo koncertů – to je již 55. ročník mezinárodního festivalu Academia Film Olomouc, který se letos uskuteční od 1. do 15. října 2020. Kvůli vládním omezením proběhne poprvé celý festival online.

120091865 10158073523824930 5613343352497314302 o

Academia Film Olomouc se tento rok spojil s Českou zemědělskou univerzitou a jejím ČZU Film Festem. Zájemce tak čeká ještě větší množství filmů a inspirace než v předchozích letech, navíc vše zdarma a online na platformě www.watchandknow.cz. Při prvním vstupu na stránky je třeba se registrovat, čímž si vytvoříte přihlašovací údaje, které vám umožní se k rozkoukanému filmu kdykoli vrátit a pokračovat ve sledování. Registrace je spuštěna se začátkem festivalu, tedy od 1. října.

K filmům AFO připravuje také přednášky, rozhovory a prostor pro dotazy směřované tvůrcům i vědcům. Ty budou streamovány živě a následně také nahrány na platformě, aby je diváci mohli sledovat v jakýkoliv čas.

Odborná a studentská porota festivalu uděluje celkem čtyři ceny, o páté ceně rozhodují sami diváci. Ceny jsou následující:

  • Cena za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film
  • Cena za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký dokumentární film
  • Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film
  • Cena studentské poroty Univerzity Palackého v Olomouci
  • Cena diváků AFO

Do mezinárodní soutěže filmů se letos probojovalo 43 snímků. Nebudou chybět dokumenty přírodopisné, ať už lokálně zaměřené či obecnější, vesmírné a další. Diváci se mohou těšit například na dánský dokument Téměř člověk, který přináší přehled nejzávažnějších témat, kterým lidské pokolení v současnosti čelí. Dalším skvělým počinem jsou Prastaré jeskyně, což je dokument a dobrodružný film v jednom, který pátrá po tajích zemského klimatu a diváky zavede do hlubin těch nejstarších jeskyní naší planety. Další dokumenty se věnují například vnímání lidí postižených epilepsií nebo síle nevědomých předsudků.

Výběr těch nejzajímavějších filmů můžete vidět nejen z pohodlí svého domova, ale i na filmovém plátně. Vybrané snímky se budou promítat během 1.-4. října v kině Metropol v Olomouci. Od 5. do 8. října projekci spustí i pražská kina Edison a Přítomnost.

120062727 10158071276219930 5930138350249198309 o

Zájemci mohou zároveň sledovat i sociální sítě Facebook, Instagram a Twitter, kde budou pořadatelé AFO sdílet filmové tipy, články k tématům, videa s vědci, filmaři a dalšími zajímavými osobnostmi. Díky tomu můžete zároveň nakouknout i do zákulisí toho, jak vypadá práce na online festivalu.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů pořádá Univerzita Palackého v Olomouci už od roku 1966. Během této doby se z malé, uzavřené akce stala jedna z největších vzdělávacích událostí v Evropě.

Mezi témata, která mají na festivalu své místo, patří například vesmír, výzkum pozemských oceánů a globální oteplování nebo vývoj robotiky a umělé inteligence. Festival již hostil světoznámé vědkyně a vědce, jako je evoluční biolog Richard Dawkins, vizionář robotiky Hiroshi Ishiguro nebo filozofku AI Susan Schneider.

Kompletní program letošního ročníku najdete na webu AFO.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroj: AFO

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova