Učená společnost České republiky, která sdružuje špičkové české vědce, ocenila v pondělí 14. května 2018 ve Velké aule Karolina mimořádné osobnosti české vědy, talentované mladé vědce, nadané středoškoláky i zapálené pedagogy.
Cena za celoživotní zásluhy o vědu
Medaile za zásluhy o rozvoj vědy předala Učená společnost imunoložce Heleně Tlaskalové-Hogenové a úspěšnému vynálezci Mojmíru Petráňovi. Od roku 1962 pracuje Helena Tlaskalová-Hogenová v Mikrobiologickém ústavu AV ČR. Výsledky jejího výzkumu v oblasti střevní imunity jsou důležité pro porozumění chorobám, jako je celiakie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida či kolorektální karcinom.
Jeden z nejúspěšnějších vynálezců 20. století Mojmír Petráň přišel v šedesátých letech na myšlenku zdokonalení mikroskopu pro biologická pozorování živých tkání, kterou s kolegou Milanem Hadravským dotáhl až k patentu konfokálního mikroskopu s dvojitým řádkováním. Přispěl tak k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie.
Mladí čeští vědci
Kamila Pacovská z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice získala cenu v kategorii mladší vědecký pracovník. Iniciovala a vede projekt Centrum pro etiku jako studium hodnoty člověka, který jako jediný z celého spektra humanitní a společensko-vědní oblasti uspěl ve výzvě „Podpora excelentních výzkumných týmů“ Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
V nově vzniklém centru se bude mezinárodní badatelský tým soustřeďovat na specifické výzkumné otázky právě v oboru etiky. Strategickými zahraničními partnery projektu jsou King's College London a University of Melbourne. Ze zahraničí přibyde na Filosofickou fakultu také jedenáct z šestnácti členů výzkumného týmu, kromě odborníků z Velké Británie a Austrálie také například z Finska nebo Švédska.
„Mám přirozeně velkou radost, je to velké ocenění mé publikační i organizační práce. Jedná se ale zároveň o uznání, že i v humanitních a společenských vědách je možné, a vlastně nutné, dělat původní výzkum a vstupovat na mezinárodní scénu, která nepředstavuje jen ohrožující konkurenci, ale především vzájemné obohacení,“ říká k ocenění Kamila Pacovská.
Stejnou cenu jako Kamila Pacovská získal i vědec z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR Martin Hrubý. Ten je zase mimořádný ve spojování poznatků z oborů organické chemie, fyzikální chemie, fyziky, radiochemie, biochemie, medicíny a dalších, díky nimž dokáže přicházet s nečekanými řešeními uplatnitelnými třeba v nukleární medicíně.
Ocenění pro učitele i studenty
Učená společnost ocenila patnáct vynikajících studentek a studentů ze středních škol za práce a studie, se kterými uspěli v různých soutěžích. Společnou cenu Učené společnosti a Nadačního fondu Neuron pro pedagogy si odnesla učitelka biologie a chemie Pavla Kodríková z gymnázia v Českých Budějovicích, dějepisář Jan Kvirenc z gymnázia v Praze 4 a lovec mladých talentů ve fyzice Petr Pavlíček z gymnázia v Opavě.
Zdroj: AV ČR, Univerzita Pardubice
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz