Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Dne 25. 11. 2018 byly v Praze předány letošní ceny Česká hlava za vědu, výzkum a inovace. Slavnostní večer se uskutečnil v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze. Národní cenu vlády získal botanik Jaroslav Doležel.

V odborné porotě, která ceny udílí, letos zasedly významné osobnosti jako například Richard Hindls, Václav Pačes, Cyril Höschl, Zdeněk Havlas, Zbyněk Frolík, Ivan Netuka, Edita Pelantová, Marie Stiborová, Tomáš Šimůnek, Vladimír Beneš a Michael Valášek.

eská hlava 2018 20181124 Křepelka 413a2080 web

Cenu společnosti Veolia, která se udělovala za přírodní vědy v kategorii Doctorandus, obdržela Ivana Mejdrová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Zkoumá enzymy umožňující množení RNA virů. Ty způsobují nachlazení, encefalitidu, myokarditidu nebo hepatitidu A.

Lukáš Neumann z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze získal v kategorii Doctoradnus Cenu skupiny ČEZ v technických vědách za metodu kombinující strojové učení a a nový algoritmus pro vyhledávání písmen nezávisle na jejich orientaci či velikosti.

Cenu Industrie, kterou uděluje Ministerstvo průmyslu a obchodu, získala společnost IDEA StatiCa. Firma vyrábí software, který pomáhá konstruovat projektantům bezpečné stavby.

Cenu Invence společnosti Kapsch získala Jitka Palich Fučíková z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Ta se zabývá možnostmi, jak využívat imunitní systém v boji proti nádorových onemocněním.

Vítěznou Národní cenu vlády, kterou od roku 2006 uděluje premiér České republiky na základě usnesení vlády jako "českou nobelovku za vědu, výzkum a inovace“, letos získal Jaroslav Doležel, vedoucí Centra strukturní a funkční genomiky rostlin z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Botanik Jaroslav Doležel patří k nejcitovanějším českým vědcům. Ve své práci se zaměřuje na studium dědičné informace rostlin, její strukturu a změny, které doprovázely evoluci rostlin a vznik nových druhů. Za výsledky své vědecké práce získal již v roce 1999 cenu Učené společnosti ČR a v roce 2004 byl zvolen jejím řádným členem. V roce 2012 pak obdržel od Akademie věd ČR cenu „Praemium Academiae“ Podílel se mimo jiné na rozluštění genomu pšenice nebo ječmene, které pomůže při šlechtění nových odrůd odolných vůči klimatickým změnám, škůdcům a chorobám. V Olomouci vybudoval úspěšný vědecký tým, který se ve svém oboru dlouhodobě udržuje mezi světovou špičkou.

Na přenos slavnostního večera se můžete podívat zde.


Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence. Projekt vznikl před 16 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Antonínem Holým s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž, kterou v tak hojné míře věnujeme třeba sportovcům či umělcům. Vyhlášení České hlavy vyjadřuje hrdost na české vědce, kteří posunuli naši civilizaci, na jejich vůli, inteligenci, nezlomnost a sebeobětování.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (AV)

Zdroj: Česká hlava, Česká televize

Autor fotografií: Mikuláš Křepelka, archiv Česká hlava PROJEKT z.ú.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova