Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Je to velké děkanské střídání. Od 1. února 2022 má devět ze sedmnácti fakult Univerzity Karlovy děkany s novým mandátem. A šest z nich je ve funkci zcela nových, přičemž lingvistka Eva Lehečková z Filozofické fakulty UK je jedinou ženou mezi novými akademickými hodnostáři. V letošním roce proběhnou volby ještě na dvou fakultách UK, a to na Evangelické teologické fakultě UK a Lékařské fakultě UK v Hradci Králové, které v létě změní své vedení.

Lehečková

Eva Lehečková v Karolinu při inauguraci.

Eva Lehečková vystřídala v čele FF UK historika Michala Pullmanna. Své plány naznačila nová děkanka, jež se věnuje výzkumu gest, v rozhovoru pro magazín Forum.

„Musíme více upozorňovat, proč jsme [jako fakulta] tak důležití. Prakticky, nejen slovy dokládat, že jsme nejlepší humanitní fakulta v zemi. Proč je pro Českou republiku výhodné podporovat u nás tolik malých, ale strategických oborů. Musíme veřejnost přesvědčit, že naše vědecké výsledky jsou stejně kvalitní jako u technických fakult, ale nejsme tak ceněni,“ říká doktorka Lehečková.

Naopak ženu-děkanku Evu Kohlíkovou nahradí v čele Fakulty tělesné výchovy a sportu UK někdejší proděkan pro vědu a výzkum Miroslav Petr

Petr

Miroslav Petr v pozadí s vyobrazenými sportovci na FTVS UK.

„Dobrá a kvalitní věda se ale nedá dělat bez dostatečné finanční podpory. V žádostech o granty je sportovní věda často na pomezí medicínských a společenskovědních oborů. V hodnocení pak někdy bývá pro medicínské panely málo medicínská, a naopak pro společenskovědní málo společenská,“ popisoval specifika sportovního výzkumu docent Petr v loňském interview.

Po dvou funkčních obdobích se s děkanátem 2. lékařské fakulty UK v Motole rozloučil Vladimír Komárek, jehož pokračovatelem v prvním čtyřletém mandátu bude Marko Babjuk.

Babjuk

Marko Babjuk.

„Mým cílem je vytvořit prostředí, které bude studenty a zaměstnance motivovat, ale které bude současně i příjemné a vstřícné, tak aby se zde lidem dobře studovalo a pracovalo,“ plánuje v aktuálním interview pro Forum profesor Babjuk.

Po Tomáši Šimůnkovi povede Farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové děkan Jaroslav Roh: „Mým největším úkolem pro následující čtyři roky je vybudování kompletního kampusu naší a Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, a především hledat další zdroje jeho financování. Musíme také řešit stagnaci počtu zájemců o studium farmacie,“ uvedl v dosti otevřeném rozhovoru docent Roh, nedávný proděkan pro vědu, doktorské studium a transfer technologií.

Roh

Děkan Farmaceutické fakulty Jaroslav Roh.

Děkana práv Jana Kuklíka, jenž se má stát jedním z prorektorů UK v týmu rektorky Mileny Králíčkové, zase střídá Radim Boháč. I on má na Právnické fakultě UK jasné priority.

„Vedle znalostí jsou důležité také dovednosti a schopnosti. Memorování není způsob, jakým chceme učit studenty,“ říkal profesor Boháč v dalším z „předděkanských“ rozhovorů. Děkanem se stal ve volbě hned ze čtyř uchazečů. „Předně jsem rád, že fakulta dokázala vygenerovat čtyři kandidáty. S řadou věcí z volebních programů svých protikandidátů jsem nesouhlasil, ale viděl jsem tam i dobré nápady. Jsem připraven některá jejich řešení do řízení fakulty promítnout,“ doplnil.

Boháč

Radim Boháč z Právnické fakulty.

Šestým děkanem, jenž si odbude ve vedení fakulty UK premiéru, je doktor Tomáš Karásek z Fakulty sociálních věd UK, který má navázat na práci Alice Němcové Tejkalové. Předtím byl proděkanem pro rozvoj a vedoucím katedry bezpečnostních studií.

Do funkce jej na lednovém zasedání akademického senátu FSV UK uvedl končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

FSV

Tomáš Karásek s končícím rektorem UK Tomášem Zimou.

Trojice děkanů obhájila, dvojí volby na obzoru

Své první čtyřleté mandáty z let 2018 až 2022 na fakultách obhájili tři muži-děkani.

Profesor Vojtěch Novotný povede i nadále Katolickou teologickou fakultu UK, na 3. lékařské fakultě UK pokračuje i děkan Petr Widimský, kardiolog a jeden z nejcitovanějších českých vědců, a rovněž pak profesor Jindřich Fínek na Lékařské fakultě UK v Plzni.

Fínek

Profesor Fínek (vpravo) při své inauguraci.

Podle přehledu, který magazín Forum z otevřených zdrojů zpracoval, skončí letos v červnu druhé funkční období děkanovi Evangelické teologické fakulty UK docentu Jiřímu Mrázkovi, a v srpnu první mandát profesoru Jiřímu Manďákovi, děkanovi Lékařské fakulty UK v Hradci Králové.

V roce 2023 čekají akademické senátory volby na Husitské teologické fakultě UK (již podruhé ji vede docentka Kamila Veverková) a také na Fakultě humanitních studií UK (kde prvně děkanuje Marie Pětová). Zbývající čtyři fakulty Univerzity Karlovy budou volit své děkany až v roce 2024: jde o Pedagogickou fakultu UK (děkan Michal Nedělka, druhý mandát), o Přírodovědeckou fakultu UK (děkan Jiří Zima, druhý mandát), o 1. lékařskou fakultu UK (děkan Martin Vokurka, první mandát) a konečně o Matematicko-fyzikální fakultu UK, kterou od roku 2020 řídí docent Mirko Rokyta (dole na archivní fotografii z té doby).

Rokyta

Mirko Rokyta, děkan Matematicko-fyzikální fakulty.

Záhy po svém zvolení magazínu Forum prozradil, jak asi náročná práce to je: „Už osm let proděkanování bylo poměrně náročných a myšlenka, že se znovu stanu běžným akademikem, budu si učit, povídat se studenty a psát články, mě hodně lákala. Oproti tomu je pozice děkana doslova administrativní nářez, jinak se to nedá říct. Konkrétně teď mi například chodí stovky nikoli nedůležitých e-mailů denně,“ uvedl tehdy Rokyta.

 

 forum

Autor: Martin Rychlík, redakce

Foto: Vladimír Šigut, Hynek Glos, Martin Pinkas, Luboš Wišniewski, fakulty UK

Článek vyšel v online magazínu Univerzity Karlovy Forum.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Univerzita Karlova
Kategorie: Z domova