Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

K získání patentu vede dlouhá cesta, ale ještě delší k vývoji jedinečných materiálů, které by mohly usnadňovat léčbu a přispět tak k jejímu zefektivnění. Tuto cestu absolvovala Lucy Vojtová se svým týmem z CEITEC VUT. Na základě jejich desetiletého výzkumu vznikl transparentní hydrogel, který nejen lze připravit pacientovi na míru tvarem i velikostí, ale také tím, že se po skončení účinku rozpadne.

Jaké unikátní vlastnosti Vámi vyvíjený hydrogel má?

Viskózní roztok polymeru je lehce aplikovatelný injekční stříkačkou, případně sprejem nebo se dá jen lehce natřít na poškozené místo tkáně. Prioritně při teplotě lidského těla 37°C ztuhne na daném místě a navíc bez přídavku jakýchkoliv dalších sloučenin může být snadno stabilizován v medicíně hojně rozšířeným modrým světlem, které se využívá například v zubních ordinacích.

Kde především se bude dát použít?

Transparentní hydrogel je testován v medicíně na hojení popálenin, jako aditivum do kostních cementů nebo jen jako nosič pro uvolňování určitých léčivých látek do těla přímo na daném místě, kam by byl aplikován. Doba jeho účinku je nastavitelná jak jeho chemickým složením tak i dobou a intenzitou aplikace modrého světla. Během jeho životnosti může docházet k postupnému uvolňování léčivých látek (např. proteinů), které přispívají k hojení tkání. Gel může sloužit i k řízenému uvolňování chemoterapeutik pro léčbu rakovinového bujení.

Jak dlouho trval vývoj takového hydrogelu? Budete v budoucnu ještě dále vylepšovat jeho vlastnosti?

Vývoj trval přibližně 10 let, než jsme začali s jeho patentováním. V budoucnu může být ještě modifikován a obohacován o různá léčiva a bioaktivní látky, které by ještě urychlovaly a usnadňovaly léčbu jak nemocí, tak i poškozených tkání (např. úrazem, operacemi atd.), takže je neustále co vylepšovat. Také se vyvíjejí lepší iniciátory na síťování modrým světlem, které je potom rychlejší a účinnější, což také pomáhá k lepšímu řízení jeho finálních vlastností.

Vojtova a Michlovska

Lucy Vlková, Lenka Michlovská, zdroj: CEITEC

S kým jste na jeho vývoji spolupracovali?

Na vývoji hydrogelu jsem začala pracovat pod vedením profesora Jančáře v roce 2002 po svém návratu z post-doktorské stáže v USA. Postupně jsem začala zaučovat svoji diplomantku a později doktorandku doktorku Michlovskou. Takže autoři patentu jsou jenom tři.

Víte o nějakém podobném výzkumu například v zahraničí?

Výzkumy na hydrogelech započaly s vývojem kontaktních čoček dr. Wichterleho a dr. Líma v 60. letech min. století a od té doby neustále pokračují. Gely vznikající jak zvýšením teploty na teplotu lidského těla, tak i ozářením modrým světlem jsou unikátní a pracuje na nich více vědců, i když mají samozřejmě jiné chemické složení. Tyto gely by také mohly být velice dobře využitelné při 3D tisku tkání a orgánů, na kterých také pracujeme.

 

Zdroj: CEITEC

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CEITEC
Kategorie: Z domova