Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V týdnu od 6. do 12. listopadu 2017 se po celé České republice uskuteční již 17. ročník festivalu Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR. Vybrali jsme pro vás 10 akcí z letošního programu.

Dny otevřených dveří vědeckých pracovišť, přednášky, výstavy, science show a mnohé další akce se budou konat po celé republice. V hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze pak přední čeští vědci představí pětici aktuálních témat – potraviny pro budoucnost, superlasery, medicínu – civilizační choroby, nanotechnologie a informatiku, robotiku a umělou inteligenci. Na veškeré akce je vstup zdarma, rezervace probíhá zde

Festival ale nebude jenom o vážných tématech. Vědci návštěvníky zajisté přesvědčí, že věda je pro ně životní inspirací i zábavou. Populární science show Světlo a zvuk předvede chemik Michael Londesborough. Stejně tak mohou návštěvníci zavítat na představení FameLab – výběr nejlepších tříminutových vystoupení mezinárodní soutěže, nebo první vědeckou únikovou hru. Zábavné science show pořádá i Úžasné divadlo fyziky anebo iQLANDIA.

Vybrali jsme pro vás 10 akcí z letošního programu:

1. Pět témat, pět diskusí. Přijďte se pobavit s odborníky

Program Týdne vědy a techniky AV ČR bude letos pokračovat až do večerních hodin, kdy se uskuteční panelové diskuse na aktuální společenská témata. Přijďte diskutovat s předními českými oborníky do budovy Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Pro každý večer je připraveno jedno téma.

Potraviny pro budoucnost
pondělí, 6. 11., 17:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Nejvýkonnější lasery světa
úterý, 7. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Obezita a doprovodná onemocnění
středa, 8. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Nanotechnologie – budoucnost kolem nás
čtvrtek, 9. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

Budoucnost umělé inteligence
pátek, 10. 11., 18:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

2. Vědecká stand-up show: Cesta k úspěchu

Pět řečníků, pět ojedinělých příběhů, pět cest k úspěchu. Přijďte se inspirovat příběhy lidí, kteří se nevzdali svého snu a přes různé překážky došli ke svému cíli. Nenechali se odradit předsudky okolí ani neúspěchy, které je naopak posunuli v jejich snažení o krok dál. Svá krátká stand-up vystoupení o dosažených úspěších předvedou zástupci AV ČR (Anna Fučíková, Přemysl Jiruška) a další hosté (Jaroslav Flegr, Pavel Kacerle, Jan Nevoral). Večerem vás provede Michael Londesborough.

Stand-up show
středa, 8. 11., 19:00, Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha 1

3. Projekce dokumentárních filmů

3Hned v úvodu festivalu se mohou návštěvníci těšit do kina Světozor na promítání dokumentu Je s námi konec?, kterým provádí jeden z nejpopulárnějších amerických herců současnosti Leonardo DiCaprio. Snímek odkrývá alarmující svědectví o nynějších problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. Zazní v něm rozhovory s osobnostmi, jakými jsou Barack Obama, Elon Musk a další. Film se bude promítat během týdne třikrát – kromě pražského kina Světozor také v Kině Pilotů nebo v Jablonci nad Nisou

První díl hraného seriálu z produkce National Geographic s názvem Génius mapující života Alberta Einsteina od střední školy budou mít návštěvníci příležitost zhlédnout v kině Ponrepo v Praze. Po zhlédnutí první epizody seriálu bude následovat přednáška a diskuse s Jiřím Podolským, odborným poradcem seriálu.

Tiché hrozby, cyklus vědeckých filmů od tvůrců z Akademie věd ČR, se zabývají jevy, jako jsou změny klimatu, magnetické bouře, extrémní sucha, povodně a další, které stále častěji ovlivňují životy lidí i v České republice. Je vůbec možné jim předcházet, předpovídat je? Na tyto a další otázky odpoví vědci z Akademie věd spolu s autory filmu.

Přichystána je ale i česká klasika Národního filmového archivu s vědeckým či edukačním podtextem. V pražském kině Ponrepo si můžete připomenout filmy Adéla ještě nevečeřela, Krakatit nebo Bílá nemoc.
Kompletní filmovou nabídnu najdete zde.

4. Hollywoodské filmové triky českého rodáka

4Co jsou to vizuální efekty, jaká je jejich historie a jak vlastně technicky vznikají? Pavel Kacerle, mistr vizuálních efektů, nám tyto otázky zodpoví a jako jeden z nejpovolanějších představí oblast filmových triků prostřednictvím začátků studia Lucasfilm a vzniku prvního filmu Star Wars, který položil základní kámen tohotoprůmyslu. Na konkrétních snímcích, na nichž osobně spolupracoval (Iron man 3, Thor aj.), poukáže na změny a vývoj, které se v této oblasti udály, a nebudou chybět ani sci-fi novinky současnosti.

V sobotu 11. 11. také Pavel Kacerle poví, jak to chodí v marketingu velkých produkčních studií v Hollywoodu, jaké jsou jejich aktuální zájmy a jakým směrem míří. Co nebo kdo ovlivňuje dnešní zábavní průmysl a jaká je marketingová strategie jedné z největších mediálních a zábavních společností na světě. O svém příběhu bude vyprávět v rámci vědecké stand-up show.

Pavel Kacerle: Technika vizuálních efektů aneb VFX v praxi
st 8. 11., 10:00, Kino Světozor, Vodičkova 791/41, Praha 1

Pavel Kacerle: TheWaltDisneyCompany – cesta k marketingu
sobota, 11. 11., 15:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, místnost 206

5. Exkurze do vodní elektrárny Vranov i ekotechnického centra Třebíč

5Nechte se provést skrytými útrobami elektrárny, které mnozí z vás viděli pouze v televizi nebo o nich četli v literatuře. Dozvíte se zajímavosti o dalších vodních elektrárnách provozovaných společností E.ON, generálním partnerem festivalu, a bude vám představeno celkové působení skupiny E.ON na českém trhu.

Přijměte také pozvání do ekotechnického centra Alternátor Třebíč, kde je pro prvních 100 z vás připravena volná vstupenka do expozice science centra, v němž se společnosti E.ON prezentuje stálou výstavou s názvem Od zdroje po zásuvku.

Exkurze do vodní elektrárny Vranov
sobota, 11. 11., 13:00, 14:00, 15:00, neděle, 12. 11., 13:00, 14:00, 15:00
Vodní elektrárna Vranov nad Dyjí

Alternátor – ekotechnické centrum Třebíč
Tomáše Bati 1083, Třebíč

6. Naučná stezka přes tři ústavy aprohlídka E.ONTrucku ve stejném areálu

Geofyzikální ústav AV ČR připravil ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a Ústavem fyziky atmosféry AV ČR naučnou stezku, během které se projdete třemi ústavy sousedícími ve spořilovském vědeckém areálu a seznámíte se s jejich činností. Procházet budete i kolem E.ON Energy Trucku, mobilního poradenského a zábavného centra generálního partnera festivalu. Dětem i dospělým zábavnou formou přiblíží svět energie s ohledem na bezpečnost a její efektivní využívání.

Naučná stezka přes tři ústavy pro veřejnost
sobota, 11. 11., 10:00–17:00, Boční II/1401, Praha 4-Spořilov

7. FameLab

7Nejlepší tříminutová vystoupení letošního ročníku mezinárodní soutěže FameLab – talking science již tradičně uvede Michael Londesborough – v Praze přivítá národní vítěze z Portugalska, ČR, Švýcarska, Irska atd. Budete moci nahlédnout do aktuálního dění několika vědních oborů – a to způsobem, který vás bude určitě bavit. Vystoupení budev angličtině.

FameLab
pátek, 3. 11., 11:00, 15:30, Clam-Gallasův palác, Mramorový sál (2. patro), Husova 20, Praha 1

8. Pitná voda ze sklenice, narazíme na sinice?

8ČR zatím nedostatek pitné vody nehrozí, nicméně kvalita zdrojů pro její výrobu se neustále zhoršuje. Jedním z důvodů je obohacování vodních ekosystémů živinami, což vede ke zvýšené tvorbě vodních květů sinic a řas, jež produkují látky významně snižující kvalitu vody. Některé jsou toxické, jiné způsobují poruchy či kolapsy technologií pro úpravu vody.
V panelové diskusi se budeme zabývat vlivem těchto i dalších látek (pesticidy, léčiva, hormony atd.) na kvalitu pitné vody a možnostem jejich odstranění.

Panelová diskuze
sobota, 11. 11., 11:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, sál 206

9. MayDay Career Day – kariérní den pro mladé vědce

Cílem kariérního dne je oslovit vysokoškolské studenty, absolventy vědecko-technických i humanitních oborů, Ph.D. studenty a postgraduální výzkumné pracovníky a seznámit je s jejich kariérními možnostmi v České republice a v zahraničí. Předpokládanými návštěvníky akce jsou čeští a zahraniční mladí vědci se zájmem o svůj profesní rozvoj. Akce bude sestávat z vystavovatelské sekce, z praktických workshopů a z individuálních CV konzultací.

Kariérní den
úterý, 7. 11., 9:00–17:00, CEITEC MU, Univerzitní kampus Brno-Bohunice, Kamenice 753/5

10. Vědecká úniková hra DECODER

10Svět se změnil. Už nevíš proč, ani jak je to dlouho, ale nic nefunguje. Žádný internet, žádná televize, žádné rádio, nic. Ty a tvůj tým jste byli vysláni, abyste zjistili proč! Objevili jste záhadný DECODER a tušíte, že přes něj vede cesta k poznání. Odemknete všechny zámky dříve, než vyprší váš čas? Pracujte po vzoru úspěšných vědců – použijte svůj důvtip, inteligenci, spolupracujte a objevujte! Váš čas začal běžet právě teď.

Školní skupinka bude rozdělena do týmů po asi pěti žácích. Úkolem týmu bude odemknout v časovém limitu 50 minut 16 zámků ve speciální herní aplikaci.
Ve stejný čas mohou hrát najednou až dvě skupiny / třídy. Stačí si jen při rezervaci zvolit skupinu A či B.

Úniková hra
Galerie Věda a umění, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1

 

Zdroj: Akademie věd ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Akademie věd ČR
Kategorie: Z domova