Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Stále oblíbenější stand-up show Univerzity Karlovy má od pondělí krále a královnu Science Slamu pro rok 2021. Nejvíce hlasů od diváků obdržel student Filozofické fakulty UK Jakub Mazanec za šaramantní přednes básně o zákonitostech studenoválečné technopolitiky. Odborná porota pak vyzdvihla věcný vtipný projev Lucie Urbanové z 1. Lékařské fakulty UK o nejsladší činnosti na světě Proč spát?

vítězkaPrvní místo u odborné poroty získala Lucie Urbanová výkladem Proč spát?

„Bylo to zábavné, velmi pochopitelné a vědecky přínosné,“ zhodnotila vystoupení mladé psycholožky studující prvním rokem v doktorandském programu 1. LF UK, Lucie Urbanové, předsedkyně odborné poroty Milena Králíčková. Budoucí rektorka UK a nynější prorektorka pro studijní záležitosti tak přesně vystihla princip Science Slamu, kdy vědci zábavnou, ale také srozumitelnou formou prezentují své výzkumy a předávají divákům nadšení pro vědu.

Letošního čtvrtého ročníku se zúčastnilo sedm soutěžících, jež hodnotila zvlášť odborná porota a zvlášť hlasovalo publikum. „Když se studenti opravdu přiblíží k vědě, pocítí vášeň. Věda bez vášně se dělat nedá. Věřím, že to cítí i diváci v sále a že v nich tento večer posílil i náklonnost k naší univerzitě,“ míní profesorka histologie a embryologie Králíčková.

Publikum na pomyslný první stupínek usadilo Jakuba Mazance, studenta obecných dějin z Ústavu světových dějin FF UK, jenž ve čtyřminutové básni vtipně popsal fungování technopolitiky za studené války. „Oceňuji krásnou úroveň veršů, vtip, švih a velmi dobrou pointu. Vlastně nemám, co bych vytkla,“ zhodnotila jeho výkon Milena Králíčková, jejíž odborný panel přisoudil Mazancovi druhé místo. „Pravidla jste tím samozřejmě neporušil, ale větší dopad by určitě mělo, kdybyste báseň přednesl, a nikoli ji četl,“ objasnil umístění druhý člen poroty, lékař Petr Smejkal, sám zkušený stand-up komik.

Se svými sólo výstupy přibližujícími lékařskou profesi začal při pobytu v Americe v devadesátých letech, kdy čekal v malém městě státu Maine na přidělení takzvané zelené karty, a kromě ochotničení v divadle tam mohl podle svých slov leda lovit soby. Na pódiu místního divadla přibližoval tamním venkovanům nejen svou práci chirurga v americké nemocnici nebo tradici porcování vánočních kaprů v Česku, ale udržoval se tím i v duševní kondici. „Humor je nejlepší ventil stresu. Medicína je opravdu psychicky náročná, lidé navíc berou doktory strašně vážně. Je proto dobré umět si ze své práce udělat taky legraci,“ vysvětluje hlavní epidemiolog institutu IKEM a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) s tím, že hovořit o vědě populárním způsobem je pro společnost nesmírně důležité a univerzita by měla své studenty vést k tomu, aby uměli svoje odborné aktivity dobře prodat. „Je tady strašně moc chytrých lidí, kteří ale neumí ,mluvit´. A pak je tady spousta lidí, kteří vědí s prominutím kulový, ale umí se prezentovat a těm pak novináři volají jakožto odborníkům,“ upozorňuje Petr Smejkal.

Jakub MazanecVítěz publika Jakub Mazanec přednáší čtyřminutovou báseň o principech studenoválečné technopolitiky.

„Chcete se dostat do médií? Nejdřív se přihlaste do Science Slamu!“ radí studentům třetí členka odborné poroty Eliška Selinger z Ústavu epidemiologie a biostatistiky 3. LF UK – nutriční epidemioložka, popularizátorka vědy a vítězka stan-up soutěže FameLab CZ z roku 2016 (mezinárodní vědecko-popularizační soutěž, kterou v Česku pořádá British Council pod záštitou předsedkyně AV ČR, pozn. red.).

„Už mě novináři překřtili i na nutriční poradkyni. Ve skutečnosti se věnuji neinfekční epidemiologii – to je ta, která nikoho nezajímala před pandemií, a teď už nezajímá vůbec nikoho,“ směje se mladá vědkyně s tím, že zkušenosti ze stand-upů se jí hodí i při účasti na odborných konferencích. „Zkoumám, jak strava na celopopulační úrovni ovlivňuje lidské zdraví a nikdy jsem se nenaučila o svém oboru tolik, jako při přípravě na stand-up vystoupení. Nejde totiž vlastně o nic jiného než dokázat zrychleně a zjednodušeně přeložit něco strašně složitého do běžné řeči,“ shrnuje Eliška Selinger.

Postavit se na pódium a vtipkovat čtyři minuty o své vědecké práci znamená velké vykročení z komfortní zóny. Doktorandka Lucie Urbanová se na show připravovala čtrnáct dní a byla nervózní. Svoje výzkumné téma, jak spánek ovlivňuje zdraví a životní styl člověka, rozdělila do čtyř věcných bloků, a nakonec si vystoupení užila. Chcete být pozitivní? Spěte! Chcete být štíhlí? Spěte. Nebuďte dementní! Spěte. Chcete být výkonní? Tak spěte! Čtyři jasně podané, jednoduše zapamatovatelné a následně skvěle vyargumentované informace, proč je důležité dobře, kvalitně a ideálně osm hodin denně spát, ji vynesly na první místo od odborné poroty a na třetí stupínek od diváků. „Spěte sladce! Užijete si pak i vědu,“ shrnula vítězka Science Slamu 2021, který už počtvrté ukázal, že věda na UK nemusí být jen věda, ale i zábava.

Klára SchlosserováKára Schlosserová z 2. LF UK získala za svůj schizofrenní dialog dvou tváří bakterie E. coli od odborné poroty třetí místo.

Vítězové odborné poroty

1. místo Lucie Urbanová, 1. LF UK: Proč spát?
2. místo Jakub Mazanec, FF UK: Studenoválečná technopolitika
3. místo Klára Schlosserová, 2. LF UK: Schizofrenní disputace jedné bakterie aneb dvě tváře E. coli

Vítězové publika

1. místo Jakub Mazanec, FF UK: Studenoválečná technopolitika
2. místo Hubert Beck, MFF UK: Machine Learning in Molecular Physics
3. místo Lucie Urbanová, 1. LF UK: Proč spát? / Samuel Francisco Ngovene, FHS UK: Case Study in Mozambique / Klára Schlosserová, 2. LF UK: Schizofrenní disputace jedné bakterie aneb dvě tváře E. coli

 

Autor: Jitka Jiřičková

Foto: Vladimír Šigutforum

Článek vyšel v online magazínu Univerzity Karlovy Forum.

 

 

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Univerzita Karlova
Kategorie: Z domova