Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Jako reakci na aktuální situaci kolem pandemie koronaviru přinesla iniciativa Science café projekt Vědci proti trudomyslnosti. Skrze tuto platformu mohou vědci předávat povzbudivá poselství v současné nelehké situaci široké veřejnosti. Zapojila se už řada vědeckých osobností, mezi nimi například Eva Zažímalová, Pavel Plevka nebo Jaroslav Doležel.

Iniciativa Vědci proti trudomyslnosti funguje na sociálních sítích, kde pod hashtagem #vedciprotitrudomyslnosti najdete povzbudivá poselství a vyjádření předních českých vědců k nelehké situaci, které nyní všichni čelíme.

Koláž II

Mezi vědci, kteří se v rámci tohoto projektu k aktuální situaci vyjádřili, je například rostlinný genetik Jaroslav Doležel z Univerzity Palackého v Olomouci, který patří k nejcitovanějším českým vědcům. Současnou situaci vnímá jako budíček pro naši civilizaci, jež dle jeho slov zašla v mnoha ohledech až příliš daleko.

Do projektu svým povzbudivým poselstvím přispěla i předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, která zdůraznila intenzivní snahu Akademie věd být co nejvíce nápomocná při řešení této náročné situace a podotýká, že Akademie věd je na jedné lodi se všemi.

Dále se zapojil například ředitel Biologického centra AV ČR, parazitolog Libor Grubhoffer, který k aktuální situaci říká, že si nesmíme dovolit jakékoli její další zlehčování, ale současně nesmíme propadat panice. Naopak je třeba neklesat na mysli.

K řadě pozitivně laděných poselství přidal to své také virolog Pavel Plevka, který je přesvědčen, že se s aktuální epidemií lidstvo nepochybně vypořádá vítězně.

Za projektem Vědci proti trudomyslnosti stojí iniciativa Science café, která zprostředkovává neformální diskuzi s vědci v prostředí kaváren. Vědci mají možnost tímto způsobem představit svou práci a výsledky široké veřejnosti, která se může vědců v neformálním prostředí na cokoliv zeptat. Od roku 2008 vystoupilo na Science Café už přes 200 úspěšných českých vědců napříč mnoha obory. Jejich audio a video záznamy naleznete zde.

 

SC logo 

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Science café

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova